Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Tabernakulum wróciło do kościoła

2015-10-01 16:39:54 (ost. akt: 2015-10-01 16:53:34)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Dziś do kościoła w Bisztynku, po dokonaniu zabiegów konserwatorskich, wróciło XVIII-wieczne tabernakulum. Wygląda inaczej niż przed konserwacją za sprawą ciemniejszych barw i większej ilości złoceń.

W marcu 2015 r. do pracowni konserwacji zabytków Filipa Dulki trafiło XVIII wieczne tabernakulum z kościoła w Bisztynku. Pisaliśmy o tym, bo odkryliśmy wówczas tajemniczy napis za tabernakulum.

Prace konserwacyjne zaplanowano początkowo na około 2 miesiące, ale trwały znacznie dłużej. Konserwatorzy mówili nam dziś, że wynikało to m.in. z konieczności benedyktyńskich wręcz prac rekonstrukcyjnych pokryć malarskich udających marmur i złoceń z przodu obiektu. - Jedynie na bokach tabernakulum zachowały się oryginalne farby, dzięki którym mogliśmy odtworzyć oryginalny wygląd obiektu - mówił Filip Dulka.

Montaż zabytku w ołtarzu trwał około 2 godzin. Wierni z Bisztynka odnowione tabernakulum już mogą zobaczyć. Na pewno zauważą zmiany w jego wyglądzie. Jest na nim znacznie więcej złoceń, jest o ton ciemniejsze niż przed konserwacją a łukowate, przesuwane drzwiczki zdobienia nie mają wtórnych pokryć o barwie błękitnej.

Zdaniem konserwatorów, choć są to na razie jedynie przypuszczenia, barwa tabernakulum jest taka jaką kiedyś miały i powinny mieć kolumny w ołtarzu.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages