Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Nowy przydrożny krzyż z zabytkową tablicą

2015-09-23 08:05:00 (ost. akt: 2015-09-23 08:06:15)
Tak wygląda nowy, przydroży krzyż z umieszczoną na nim tablicą znalezioną w maju 2014 r. Zdjęcie z 21 września 2015 r.

Tak wygląda nowy, przydroży krzyż z umieszczoną na nim tablicą znalezioną w maju 2014 r. Zdjęcie z 21 września 2015 r.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Gdy w maja 2014 r. Jadwiga Kuźlik znalazła tablicę z niemieckojęzycznym, religijnym napisem postanowiła ją umieścić w kaplicy w Nowej Wsi Reszelskiej. Tam jednak tablica nie trafiła. Znalazła swoje miejsce na nowym przydrożnym krzyżu wykonanym dzięki zaangażowaniu parafian z Sątop.

W maju 2014 r. w pobliżu rozwidlenia dawnych dróg w okolicach Nowej Wsi Reszelskiej, w okolicach miejsca, gdzie stał stary, zmurszały i już zniszczony krzyż przydrożny, pani sołtys Jadwiga Kuźlik odnalazła żeliwną tablicę z napisem: "Gelobet sei Jesus Christus in Ewigkeit. Amen.", czyli: "Niech będzie uwielbiony (pochwalony) Jezus Chrystus na zawsze. Amen."

- Poszukuję, gdy mam czas, różnych pamiątek z przeszłości okolic Nowej Wsi Reszelskiej - mówiła nam wtedy Jadwiga Kuźlik. - Tę tablicę znalazłam - można wierzyć, albo nie - po tym jak pomodliłam się o jakieś odkrycie na rozwidleniu dróg, z których jedna prowadziła do dawnej posesji, po której dziś już nie ma śladu. Zaraz po tej modlitwie znalazłam te tablicę - mówiła sołtys.

Tablica miała trafić do kaplicy w Nowej Wsi Reszelskiej, ale za sprawą jednego z mieszkańców Sątop zamiar się zmienił.
- Jadzia! Ty masz tablicę z mojego krzyża - zażartował ów mieszkaniec, zwracając się do pani sołtys. Padła propozycja by tablicę umieścić na nowym, przydrożnym krzyżu, który zastąpi ten stary. Tak też się stało.

- Drewno na nowy krzyż dało leśnictwo. Zostało pocięte w tartaku w Nisku. Prace stolarskie wykonał znajomy. Uporządkowaliśmy teren w miejscu, gdzie krzyż miał stanąć. W prace i ich sfinansowanie zaangażowało się dużo osób. Nie mam upoważnienia, aby ich wszystkich wymieniać. Tablica została umieszczona na tym krzyżu - relacjonowała nam Jadwiga Kuźlik. - Po ustawieniu krzyża miała odbyć się skromna i cicha ceremonia poświęcenia, ale nasz proboszcz z Sątop miał inny pomysł - dodaje.

Proboszcz ks. Jan Sztygiel uroczystość poświęcenia uczynił świętem parafii. Z kościoła, do nowo wykonanego krzyża, poszła 6 września 2015 r. pielgrzymka parafian Uroczystość skupiła mieszkańców kilku okolicznych miejscowości należących do parafii św. Jodoka w Sątopach. Uczestniczyło w niej trzech księży w tym księża z Ukrainy - goście parafii.

Dziś w miejscu dawnego, stoi nowy i poświęcony krzyż z dawną, wiszącą kiedyś w tym miejscu tablicą. Zobaczcie zdjęcia.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages