Sobota, 5 grudnia 2020. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Gminne święto plonów

2015-09-14 13:30:00 (ost. akt: 2015-09-15 10:58:24)

Autor zdjęcia: Justyna Kobryń

Wieńce, nagrody, korowód, zawody siłaczy i mnóstwo koncertów. To wszystko towarzyszyło tegorocznym Gminnym Dożynkom w Bisztynku. Impreza odbyła się w niedzielę. Obchody święta plonów rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym.

W niedzielę, 13 września Bisztynek stał się miejscem dziękczynienia dobrej zabawy. Do miasta przybyli bowiem rolnicy z całej gminy, by podziękować za tegoroczne zbiory i plony. Zjawili się również ci, którzy chcieli dobrze zjeść i jeszcze lepiej się zbawić. Powód? Gminne Dożynki.

Rozpoczęła je uroczysta msza św. odprawiona przez ks. proboszcza Janusza Rybczyńskiego w intencji rolników i ich rodzin.

Po mszy św. korowód dożynkowy na czele ze starostami przeszedł na targowisko miejskie, gdzie miała miejsce dalsze uroczystości dożynkowe. Wszystkich przybyłych powitał tam zespół ludowy "Reszelanie", które zadbał też o oprawę muzyczną podczas mszy św.

Starostami tegorocznych dożynek byli P. Anna Stefańska z Kokoszewa, która wspólnie z mężem prowadzi 70. hektarowe gospodarstwo rolne, ukierunkowane w produkcji zbóż i bydła mlecznego. Starostą natomiast był Grzegorz Moskalik z Unikowa, który wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne, w którym prowadzona jest produkcja zwierzęca, głównie bydło mleczne.

Program tegorocznej zabawy był niezwykle bogaty. Organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji. Nowością w tym roku był wybór najładniejszego wieńca publiczności zorganizowany przez Warmińsko – Mazurską Izbę Rolniczą. Według publiczności najładniejszy był wieniec sołectwa Grzęda przedstawiający pszczołę... w masce przeciwgazowej.

Inaczej na wieńce spojrzało jury konkursu na najładniejszy wieniec. I nagrodę zdobyło sołectwo Łędławki, II miejsce - sołectwo Troszkowo, III miejsce - sołectwo Bisztynek. Wyróżnienia: sołectwo Sułowo, sołectwo Księżno, sołectwo Paluzy, sołectwo Grzęda, sołectwo Sątopy, osiedle Sątopy- Samulewo, spółka „Paluzy” w Paluzach, sołectwo Lądek, sołectwo Pleśno, sołectwo Prosity, sołectwo Troksy, sołectwo Unikowo oraz sołectwo Nowa Wieś Reszelska.

Dożynki Gminne 2015 oficjalnie rozpoczął burmistrz Bisztynka Marek Dominiak witając przybyłych. Był ubrany inaczej niż zwykle, bo wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Drozdowskim wystąpili w ludowych strojach warmińskich. Wśród gości byli poseł na Sejm RP Miron Sycz, przedstawiciele sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego: Zbigniew Pietrzak i Adam Ołdakowski, władze powiatu, przedstawiciele służb mundurowych powiatu, burmistrzowie i wójtowie z zaprzyjaźnionych gmin.

Część oficjalna to także chwila, gdy rolnicy odbierali wyróżnienia za swoją pracę.

Odznaką "Zasłużony dla rolnictwa" odznaczona została Jadwiga Kuźlik. Pani Jadwiga od wielu lat wraz z mężem Henrykiem prowadzi niewielkie gospodarstwo rolne położone w Nowej Wsi Reszelskiej.

W części artystycznej natomiast było wiele nowych propozycji. Oprócz koncertów zespołów, były konkursy z nagrodami dla publiczności zebranej na placu targowym w Bisztynku. Wystąpiły zespoły: B&R z młodymi muzykami z Reszla i Bisztynka, "Sukces" z Mrągowa, "MOZAIKA" "Bez Nazwy", "Wesołe Nutki" - działające przy Ośrodku Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku oraz zespoły ze Szkoły Podstawowej w Grzędzie, „Asteria” a gwiazdą wieczoru był zespół Nexx Dance. Nie zabrakło też gości z Kaliningradu. Na scenie pojawili się młodzi artyści z Młodzieżowego Teatru Estradowego, zespół wokalny "Szczęśliwy traf" oraz para taneczna Alina Manfiełowa i Aleksander Markov.

Część artystyczną dożynek organizował Ośrodek kultury i Aktywności lokalnej. Instruktorki ośrodka wraz z dyrektorką po raz pierwszy pokazały się publiczności w strojach ludowych, co budziło aplauz gości.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zawody drwali i siłaczy, które były nowością na dożynkach. Były przejazdy bryczką a także przeloty samolotem. Najwięcej emocji wzbudziły jednak pierwsze w historii Bisztynka zawody siłaczy o tytuł Strongmena Bisztynka 2015.

W zawodach udział wzięło 7 śmiałków, którzy w trzech bardzo trudnych konkurencjach dowiedli, że męska część Bisztynka jest zdecydowanie silna i godna miana strongmanów. W rywalizacji udział wzięli: Jakub Zbrzyzny, Sebastian Walencik, Krzysztof Pogoda, Jacek Pogoda, Adam Skura, Fabian Goc i Marcin Marchlewski.

Do ich należało: przerzucanie opony od ciągnika o wadze 120 kg, przewożenie taczką 60 kg worków z ziemniakami na czas i „spacer” ze 140kg walizkami na odległość. Między konkurencjami swoich sil spróbowały również panie i najmłodsi mieszkańcy Bisztynka.

Gościem specjalnym zawodów był Przemysław Brzoza, strongman, najsilniejszy człowiek Warmii i Mazur i trzeci najsilniejszy w Polsce. Strongman nadzorował przebieg zawodów i punktował zawodników. W wykonaniu "Brzozy" zobaczyliśmy między innymi pokaz przeciągania 14 tonowego wozu strażackiego. Zainteresowanie zawodami przerosło oczekiwania organizatorów. Plac pękał w szwach. Tytuł Strongmana Bisztynka 2015, specjalny puchar, dyplom, komplet nagród wywalczył Adam Skura, minimalnie za nim znalazł się Fabian Goc, na trzecim miejscu znalazł się Marcin Marchlewski, potem kolejno Krzysztof Pogoda, Sebastian Walencik, Jacek Pogoda i Jakub Zbrzyzny.

Wszyscy panowie otrzymali atrakcyjne nagrody. Gminne dożynki zakończyła dyskoteka.

Rozstrzygnięcie konkursów.

Podczas dożynek nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu: „Miasto i Gmina Bisztynek w kwiatach”, w którym oceniano wkład pracy, estetykę i działania uczestników konkursu na rzecz piękna środowiska lokalnego oraz poprawy ochrony środowiska. W tym roku do konkursu zgłoszono 14 obiektów. Nagrody i wyróżnienia za udział w konkursie wręczali burmistrz Bisztynka oraz przewodniczący Rady Miejskiej.

I miejsce przyznano posesji Państwa Bogusławy i Jarosława Ziółkowskich z Troszkowa,
II miejsce posesji Pani Teresy Majek z Prosit,
III miejsce posesji Pani Anny Krzyżewskiej z Bisztynka.

Trzy równorzędne IV miejsca: posesji Pani Barbary Małolepszej z Bisztynka, posesji Państwa Malwiny i Janusza Stolarczyk z Bisztynka, posesji Państwa Agnieszki i Pawła Lenard z Sątop.

W konkursie „Estetyczna wieś, osiedle” oceniano przede wszystkim prace wykonane w ciągu roku przez mieszkańców, które poprawiły estetykę miejscowości i tym samym gminy oraz poprawę stanu ekologicznego Gminy i Miasta Bisztynek. Za poprawę estetyki otoczenia, wkład pracy mieszkańców i dobrą współpracę,

I miejsce w konkursie zajęła część miejscowości Sątopy-Samulewo tzw. Osiedle,
II miejsce w konkursie zajęła wieś Sątopy.

Dwa równorzędne III miejsca zajęły miejscowości Troksy i Paluzy.

Wyróżniono miejscowość: Wojkowo, Pleśno i Pleśnik, Sułowo, Unikowo, Bisztynek-Kolonia, Mołdyty.
Źródło: UM w Bisztynku

edi, and

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ALIKI #1821261 | 194.219.*.* 24 wrz 2015 10:50

  DOZYNKI SUPER ALE AUTOBUS DO GRZEDY?PRZEZ GRZEDE? TO JEST 21WIEK SKANDAL NIE WSZYSCY MUSZA MIEC SAMOCHODY

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Obserwator #1815519 | 5.172.*.* 15 wrz 2015 22:03

   Ludzie, ale macie problem, stroje ludowe skąd i za ile, nieważne, Dożynki były super, takich jeszcze nie było.Czyżby tym którzy odeszli było żal i nakręcają sprawę?Przecież nikt tych strojów nie zjadł i nie zniszczył,dajcie sobie na luz!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Perła Warmii #1815380 | 77.253.*.* 15 wrz 2015 20:13

   Dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim nie jet prywatną właścicielką strojów ludowych zespołu ludowego" Perły Warmii". Stroje te rzeczywiście są bardzo drogie więc ciekawe co na to Burmistrz Lidzbarka W.Swoją drogą warto wiedzieć,gdzie jest darmowa wypożyczalnia.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Dociekliwy #1814909 | 195.136.*.* 15 wrz 2015 09:54

    A kto opłaci koszty wypożyczenia strojów historycznych dla panów Dominika,Mońki i Drozdowskiego i ich świty,a także strojów ludowych dla władz miasta na tegorocznej dożynki? Jeśli zrobili to z własnej kieszeni to szacun, jeśli było inaczej proszę to wyjaśnić? Fanaberie każdej władzy kosztują,ale dlaczego mają płacić podatnicy? A przy okazji: panie Grabowski wylec się pan w końcu z tej nienawiści do Jana Wójcika, bo te złe emocje dokładną i pana.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. qwerty #1814477 | 195.136.*.* 14 wrz 2015 16:24

     Dożynki byly bardzo udane.. Ale zespol nexx dance dal calkowita klapę... Kto na koncertach śpiewa z playback-a ?? Wstyd i kompromitacja dla zespołu.. Wzięli kasę pewnie nie mala a nie zaśpiewali żadnej piosenki sami.

     Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages