Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

W barokowym kościele koncertował zespół Pro Musica Antiqua

2015-09-13 07:08:15 (ost. akt: 2015-09-13 07:55:57)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Muzycznej uczty duchowej dostarczyli bisztyneckiej publiczności muzycy olsztyńskiego zespołu kameralnego Pro Musica Antiqua, którzy koncertowali w kościele parafialnym o znakomitej akustyce.

W barokowym wnętrzu kościoła św. Macieja apostoła i Najdroższej krwi Pana Jezusa w Bisztynku wystąpił znany, olsztyński zespół kameralny Pro Musica Antiqua.

Muzycy przyjechali koncertować do Bisztynka po raz pierwszy. W składzie zespołu znaleźli się: Leszek Szarzyński (flet) - profesor Instytutu Muzyki UWM w Olsztynie - założyciel zespołu, Jerzy Szafrański (obój) - wieloletni solista Filharmonii Narodowej w warszawie, Paweł Panasiuk (wiolonczela) - koncertmistrz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Agnieszka Panasiuk (fortepian, klawesyn) - absolwentka AM w Gdańsku i Londynie, Ewa Alhimowicz-Wójcik (sopran) - solistka wielu sal koncertowych w kraju i za granicą oraz Marek Marcinkowski (prowadzący koncert) - historyk sztuki i dyrektor MOK w Olsztynie.

Ostatni z wymienionych ze swadą opowiadał o każdym wykonanym później utworze muzycznym, historii jego powstania i autorze a także historii zabytkowego kościoła w Bisztynku. Prowadzący dostarczał publiczności wiedzy nieznanej i odkrywał tajemnice utworów jak choćby "Ave Maria", który w 1970 r. skomponował... radziecki radziecki gitarzysta i lutnista Władimir Wawiłow a nie - jak się powszechnie uważa, renesansowy kompozytor Giulio Caccini.

Tego utworu możecie posłuchać odtwarzając poniżej publikowany film.

O utworach barokowych Marek Marcinkowski mówił, że w konstrukcji są niezwykle podobne do... barokowych ołtarzy kościołów.

Publiczność z nieskrywanych zachwytem słuchała utworów powstałych w okresie baroku, romantyzmu, renesansu ale też współczesnych, skomponowanych np. do filmów. Nie obyło się bez bisu.

Już po koncercie sopranistka Ewa Alchimowicz-Wójcik mówiła nam, że jest zachwycona wnętrzem i akustyką ogromnego wnętrza kościoła w Bisztynku. Muzycy, wspólnie z burmistrzem Markiem Dominiakiem i proboszczem ks. Januszem Rybczyńskim oraz dyrektorką ośrodka kultury Wiolettą Jaskólską, snuli plany kolejnych koncertów w Bisztynku. Udało nam się usłyszeć, że latem przyszłego roku będzie to cały cykl podobnych wydarzeń muzycznych.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Słuchacz #1813739 | 217.99.*.* 13 wrz 2015 08:51

    Autor się nie pomylił :-) To naprawdę była uczta duchowa. Byłem, słyszałem, oklaskiwałem. Brawa też dla organizatorów koncertu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages