Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Paluzy: Odpust i parafialne dożynki

2015-09-12 15:57:02 (ost. akt: 2015-09-12 16:12:26)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Paluzy uroczyście obchodziły parafialne Święto Plonów. Były to zarówno dożynki parafialne jak i odpust. Kościół w Paluzach jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Był to więc odpust Matki Boskiej Siewnej. Dlatego poświęcono m.in. ziarno siewne.

Dożynki w Paluzach z jednoczesnym odpustem odbyły się bez koncertów disco-polowych, stoisk z piwem, podświetlonej sceny, parku zabaw dla dzieci i tym podobnych "ulepszeń". Odbyły się tak jak przez dziesiątki lat się odbywały. Religijnie, z podziękowaniem za zebrane plony i nadzieją na podobne lub lepsze w przyszłym roku.

O tym, że jest to doniosła uroczystość świadczyły odświętne stroje parafian, ich zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, wykonanie wieńców dożynkowych i wyjątkowo uroczyste nabożeństwo.

Jak zwykle z niecierpliwością oczekiwano na wieniec z Grzędy, bo co roku jest inny i jest zawsze zaskakujący. W poprzednich latach wieńce z Grzędy przedstawiały ciągnik rolniczy, siłownię wiatrową, mężczyznę na rowerze z kosą u boku, kobietę ubijającą śmietanę na masło.

W tym roku wieniec z Grzędy przybrał postać pszczoły z maską przeciwgazową na "twarzy" oraz napisem "Pozwól żyć". Autorki pszczoły mówiły o wyraźnym przekazie ekologicznym tej konstrukcji.

Wieńce przybierały też formę obrazów Matki Boskiej Częstochowskiej i portretu świętego Jana Pawła II oraz tradycyjne w formie korony, wieńców lub krzyża.

Uroczystą mszę świętą koncelebrowali ks. dziekan senior Dyzma Wyrostek z Reszla, ks. dziekan Krzysztof Bumbul z Reszla i ks. Wojciech Puszcz proboszcz parafii w Paluzach i Grzędzie.

Po nabożeństwie odbyła się procesja wokół kościoła z wieńcami dożynkowymi. W dożynkach wzięli udział rowerzyści z Bisztynka oraz goście z sąsiednich parafii i miejscowości.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages