Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Zwyczajami z Nowej Wsi Reszelskiej zainteresowało się Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

2015-08-23 07:45:00 (ost. akt: 2015-08-23 09:37:33)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Doroczny odpust i dożynki sołeckie w Nowej Wsi Reszelskiej w tym roku były obserwowane i dokumentowane przez pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego i Wikipedii. Muzealników zainteresował zwyczaj pielgrzymowania z Sątop do malutkiej kapliczki p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Nowa Wieś Reszelska to jedna z najmniejszych wsi w gminie Bisztynek. Liczba mieszkańców zupełnie nie przekłada się na ich aktywność, bo są oni aktywni niezwykle. Co roku organizowany jest tu odpust z okazji uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej pod wezwaniem której jest kaplica w tej miejscowości. Odpust połączony jest z sołeckimi dożynkami. Tak też było w tym roku.

O ile w samym odpuście i dożynkach nie ma nic niezwykłego, bo takie uroczystości organizowane są w wielu wsiach o tyle zwyczaj pielgrzymowania do malutkiej kaplicy filialnej we wsi jest wyjątkowy. To zwróciło uwagę pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Muzeum to wspólnie z Wikipedią realizuje projekt "Rok obrzędowy z Wikipedią" oparty na wspólnych badaniach terenowych muzealników, redaktorów i fotografów Wikipedii i wolontariuszy.

- Pielgrzymki w polskiej tradycji są częstym sposobem okazywania kultu, ale piesze pielgrzymowanie do tak niewielkiej kapliczki jest niezwykła rzadkością - mówi Amodena Rutkowska z PME w warszawie. - Na pierwsze informacje tego zwyczaju trafiliśmy dzięki informacjom znalezionym w Internecie i postanowiliśmy przybyć w dniu pielgrzymki i odpustu do Nowej Wsi Reszelskiej, aby udokumentować to co się tu dzieje.

Pielgrzymom towarzyszył operator kamery dokumentujący jej przebieg. Kamery towarzyszyły też wiernym i kapłanom podczas mszy odprawionej przed kaplicą p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej przez dziekana dekanatu Reszel ks. Krzysztofa Bumbula. Kamerzyści dokumentowali też festyn odpustowo-dożynkowego i turniej siatkarski jakie co roku są w Nowej Wsi organizowany.

- Nagrane dziś materiały zostaną opublikowane na stronach Wikipedii oraz PME. Staną się powszechnie dostępne - informował Wojciech Pędzich, członek zarządu stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Realizatorzy projektu rozmawiali w Nowej Wsi z wieloma osobami pamiętającymi moment wprowadzenia zwyczaju pielgrzymowania parafian z Sątop do kaplicy w Nowej Wsi.

- Stało się to około 20 lat temu dzięki inicjatywie ówczesnego proboszcza ks. Leonowicza - mówi sołtys Jadwiga Kuźlik. - Zwyczaj się przyjął i teraz dzień odpustu i pielgrzymki jest wyczekiwany przez naszych mieszkańców.

Dokumentaliści przyglądali się samej miejscowości, zabytkom w niej zgromadzonym dzięki aktywności mieszkańców (np. drewniana rura wodociągowa, głaz pamiątkowy 2 Berlińskiego Pułku Piechoty, wyposażenie kapliczki i ona sama itd.) i okolicom.

- Cieszę się z zainteresowania naszą miejscowością - mówi sołtys Jadwiga Kuźlik. - Dzięki wizycie dokumentalistów na pewno będziemy bardziej wypromowani i być może więcej osób zechce nas odwiedzić, nie tylko w dniu odpustu i dożynek. U nas ciągle coś się dzieje - zaprasza Jadwiga Kuźlik.

Efekty pracy przedstawicieli Państwowego Muzeum Etnograficznego i Wikipedii zobaczymy już za kila miesięcy na stronach internetowych. Poinformujemy czytelników kiedy to się stanie.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages