Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Lapidarium z batiku Iwony Bolińskiej-Walendzik

2015-08-14 08:00:00 (ost. akt: 2015-08-14 08:03:27)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Niewiele osób przybyło na wernisaż prac Iwony Bolińskiej - Walendzik zorganizowany w ośrodku kultury w Bisztynku. - Wernisaż nie jest wykładnią tego ile osób zobaczy później wystawę. Często jest tak, że w małych miejscowościach, takich jak Bisztynek, w którym jestem po raz pierwszy, wystawę ogląda więcej osób niż w dużych miastach - mówi artystka.

Pierwszy wernisaż zorganizowany "za rządów" nowej dyrektor Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku Wioletty Jaskólskiej to wernisaż prac wykonanych w technice batiku Iwony Bolińskiej - Walendzik. Dziesiątki prac, pod wspólnym tytułem "Lapidarium" zawisło w sali widowiskowej, korytarzy i jednej z pracowni ośrodka kultury.

Dlaczego "Lapidarium"? - Jest to odtworzenie fragmentów wspomnień, emocji jakie każdy człowiek przechowuje we własnej głowie i w każdej chwili do dowolnego fragmentu może wrócić - mówi Iwona Bolińska - Walendziak. - Lapidarium to miejsce, gdzie składa się rzeczy niepotrzebne i nie stanowiące już całości. Może to być odłamek rzeźby, kawałek gzymsu lub kolumny. Rzeczy niepotrzebne a jednak takie z którymi nie możemy się rozstać. Takie lapidarium istnieje we wspomnieniach każdego z nas i o takie fragmenty pokazują moje prace - mówi autorka.

Wystawa batiku w ośrodku kultury w Bisztynku składa się z kilku cykli prac. Jest wśród nich cykl "Twój portret Mony Lisy" przedstawiający portrety znanych artystce osób, które dały się najpierw sfotografować. To portrety kobiet w pozie podobnej do słynnej Mony Lisy. Artystka dla kontrastu dodała do cyklu kilka portretów mężczyzn jakże różnych od kobiet.

Wśród płócien są też autoportrety. - Prace zawierające autoportrety są pewną zabawą z formą. Same portrety są w tych pracach najmniej ważne. Stanowią tylko punkt wyjścia do całej kompozycji - mówi autorka.

Iwona Bolińska-Walendzik nie jest zniechęcona niską frekwencją oglądających na jej wernisażu w Bisztynku. - Sam wernisaż nie jest wykładnią tego ile osób obejrzy wystawę, którą rozpoczyna. Często jest tak, że w małych miejscowościach, takich jak Bisztynek, w którym jestem po raz pierwszy, wystawę ogląda więcej osób niż w dużych miastach.

Artystka dziękowała organizatorom za zaproszenie i możliwość pokazania jej sztuki. - Dobrze jest być artystą, bo to daje możliwość przyjazdu i zwiedzenia miejsc do których, w innych okolicznościach, bym się pewnie nie wybrała - mówiła.

W zgodzie z typowymi scenariuszami wernisaży sztuki otrzymała bukiet kwiatów od organizatorów a potem był czas na podziwianie jej prac i rozmowy o sztuce, i nie tylko, wewnątrz ośrodka kultury oraz na jego tarasie. Warto wspomnieć, że goście wernisażu, którzy nie mają związku z Bisztynkiem byli zachwyceni panoramą miasteczka widoczną z tarasu.

W czasie zwiedzania miasta, już po zakończeniu wernisażu te same osoby stwierdziły, że architektura miasteczka wspaniale "nadaje się" do zorganizowania plenerów malarskich.

Wystawę prac Iwony Bolińskiej - Walendzik można oglądać każdego dnia w salach OKiAL w Bisztynku w godzinach jego pracy.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Iwona Bolińska - Walendzik urodziła się w 1970 r. w Morągu. W 1992 r. w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie zrealizowała dyplom licencjacki z wklęsłodruku w pracowni prof. Maksymiliana Snocha pod kierunkiem Wiesława Bieńskowskiego.

W 1996 r. ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu dyplomem z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Wykonała także aneks z wklęsłodruku u prof. Mirosława Piotrowskiego.

W 2012 r. uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Batikiem pasjonuje się od 1999 r.

Prowadzi działalność dydaktyczną i wykładową. Zajmuje się również witrażem, projektowaniem graficznym i ilustracją książkową. Jest organizatorką warsztatów i imprez kulturalnych oraz kuratorką wystaw. Bierze czynny udział w życiu artystycznym Olsztyna i regionu. Wielokrotnie prezentowała swe prace na wystawach krajowych i międzynarodowych. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana.


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mm #1794618 | 176.97.*.* 14 sie 2015 17:56

    Cały czas był płacz ,że w klubie nic się nie dzieje a jak coś teraz jest organizowane to nikt nie chce przyjść bo woli imprezy przy piwie .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages