Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Zuzanna, czyli żandarm w spódnicy

2015-07-10 09:29:27 (ost. akt: 2015-07-10 09:46:39)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Mamy we Francji znajomą żandarmkę, czyli żandarma w spódnicy. 30 czerwca 2015 r. w szeregi Żandarmerii Narodowej powołana została Zuzanna Adamus pochodząca z Bisztynka. Wcześniej, aby móc służyć w tej formacji, musiała uzyskać francuskie obywatelstwo.

W Polsce skończyła Szkołę Podstawową w Bisztynku i Liceum Ogólnokształcące w Lidzbarku Warmińskim, gdzie w 2001 r. zdała maturę. W lipcu tego roku wyjechała do Francji. Tam założyła rodzinę. Ma córeczkę.

O obywatelstwo tego kraju starała się od 2008 roku. Otrzymała je w 2014 r. Uzyskanie obywatelstwa umożliwiło jej staranie się o przyjęcie do służb mundurowych. Jak wiemy dostała się do dwóch takich służb. Wybrała Gendarmerie Nationale, czyli Żandarmerię Narodową. O przyjęciu do tej formacji zdecydował 30 czerwca francuski minister spraw wewnętrznych (Ministere de L'Interieur).

Zuzanna Adamus pochodząca z Bisztynka została przyjęta do żandarmerii wraz z 80 innymi osobami. Czy już jest żandarmem w spódnicy? Jeszcze nie do końca, choć ma już umundurowanie. Teraz czeka ją 9-miesięczna szkoła podoficerska a potem jeszcze 3 miesiące skoszarowanego życia w brygadzie żandarmerii i ćwiczeń terenowych. W czasie szkoły będzie musiała zdać szereg egzaminów.

- Egzaminy są skomplikowane i rozciągnięte w czasie na około 6 miesięcy. Po zdanych egzaminach zostaje się podoficerem żandarmerii. Oczywiście pod warunkiem dobrych wyników, zdrowia i zachowania podczas formacji - mówi Zuzanna Adamus.

- Trzeba dodać, że w czasie szkolenia mieszka w koszarach w mieszkaniach służbowych, których akceptacja jest obowiązkowa. Są one oczywiście bezpłatne - dodaje "nasza" żandarmka.

Francuska Żandarmeria Narodowa to formacja, która nie ma odpowiednika w Polsce. We Francji jest służbą policyjną będącą jednak w strukturze sił zbrojnych, ale podlegającą ministerstwu spraw wewnętrznych. Najbardziej zbliżoną do niej polską formacją mundurową jest policja ruchu drogowego i prewencji. W Polsce nie jest to jednak część ził zbrojnych. Żandarmeria francuska wykonuje typowo policyjne czynności wobec wszystkich obywateli Francji i przybyszów zza granicy.

W tym kraju zadania policyjne wykonują trzy służby. Obok żandarmerii także Policja Narodowa i Policja Municypalna (miejska, z zadaniami podobnymi do naszej Straży Miejskiej).

Policja Narodowa zajmuje się sprawami kryminalnymi. Żandarmeria z kolei prewencją a w tym ruchem drogowym, czyli m.in. kontrolami kierowców i pojazdów. Jeśli więc pojedziesz za jakiś czas do Paryża własnym samochodem może się zdarzyć tak, że do kontroli zatrzyma cię znajoma pochodząca z Bisztynka.

Musisz wtedy mieć w pojeździe: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC, ważny paszport lub dowód osobisty, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, komplet żarówek do twego samochodu (po jednej każdego rodzaju), kamizelkę odblaskową oraz... właściciela pojazdu lub pismo od niego, że upoważnia cię do kierowania pojazdem. Brak, któregokolwiek z tych elementów powoduje odholowanie pojazdu na strzeżony parking, oczywiście na koszt kierowcy. Prawo jazdy można stracić już za przekroczenie prędkości o 30 km/h zwłaszcza jeśli prawo jazdy posiadasz krócej niż 3 pełne lata.

Żandarm kontrolujący cię na drodze ZAWSZE sprawdzi twoją trzeźwość a jeśli wdasz się z nim w jakiekolwiek dyskusje lub bez polecenia opuścisz pojazd może cię zatrzymać przy użyciu siły "ze względu na nadmierną pobudliwość".

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KęKę #1773757 | 89.228.*.* 11 lip 2015 21:34

  ...no właśnie "jeśli się wdasz w dyskusję" a u nas ? Durnie z komórkami naoglądają się jakiś Rauów w TVN ach i prowadzą zbędne dialogi. Za komuny było lepiej. Najpierw pałą w ryj a potem się tłumacz. I co? Nie było bezpieczniej?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zadzior #1773443 | 88.156.*.* 11 lip 2015 12:50

  I trzeba też dodać że będzie zarabiała godne pieniądze,miała szacunek u społeczeństwa i zadowolenie z wykonywanej pracy.Tylko szkoda że tacy młodzi ,zdolni, wartościowi są wyganiani przez ojczyznę macochę na obczyznę w poszukiwaniu normalnego życia!!!!Pozdrawiam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. allus #1772973 | 88.220.*.* 10 lip 2015 17:56

  zuzka trzymiemy kciuki i inne kłykcie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kebiz #1772641 | 88.156.*.* 10 lip 2015 11:59

  Milutka dziewczynka choć nieco nikczemnego wzrostu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages