Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Spotkania Englingowskie 2015

2015-06-28 16:47:05 (ost. akt: 2015-06-28 17:00:00)

Autor zdjęcia: GrAn

Zapraszamy 5 lipca od godz. 10 do Prosit, gdzie odbędą się kolejne Spotkania Englingowskie.

Prosity to miejscowość w której urodził się i wychował Sługa Boży Josef Engling a także posługę kapłańską sprawował Sługa Boży ks. Adalbert Prothmann, zastrzelony przez czerwonoarmistów w 1945 r.

W domu rodzinnym Josefa Englinga co rok odbywają się Spotkania Englingowskie. Tak będzie także 5 lipca 2015 r. Rozpoczną się o godz. 10 uroczystą Mszą świętą odprawioną w kościele w Prositach z udziałem pielgrzymów z Szensztat w Niemczech i mieszkańców Prosit.

Po nabożeństwie:

- Spotkanie w domu Sługi Bożego Józefa Englinga;

- Poświęcenie kapliczki pod przyszłe Sanktuarium Matki Bożej;

- Wmurowanie tablicy pamiątkowej w ramach rekonstrukcji Szlaku Ojca Józefa Kentenicha - „Przybyłem tutaj z miłości do Józefa Englinga”;

- Wykład ks. Ludwika Fąsa z Pieniężna o słudze Bożym Albercie Prothmanie, proboszczu prosickim, rozstrzelanym przez Rosjan w 1945 r.;

- Przedstawienie dzieci ze Szkoły Podstawowej we Franknowie (w języku niemieckim);

- Program dla dzieci moderowany przez animatorki Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej z Bisztynka.

Szczegółowe informacje na stronie:www.engling.pl

andJózef Engling (ur. 5 stycznia 1898 w Prositach, zm. 4 października 1918 w pobliżu Cambrai) – Sługa Boży, kleryk seminarium pallotynów, współtwórca Ruchu Szensztackiego.

Józef Engling był jednym z siedmiorga dzieci krawca Augustyna i Marii z d. Masuth. W roku 1912 wstąpił do gimnazjum pallotynów w Vallendar (k. Koblencji) nad Renem. Tam z ojcem duchowym ks. Józefem Kentenichem doprowadził 18 października 1914 do założenia ruchu apostolskiego z Szensztat, który stał się zalążkiem ruchu formacyjnego pod nazwą Rodzina Szensztacka. Ruch Szensztacki znany był na Warmii już przed II wojną światową m.in. w Reszlu i Gudnikach.

W czasie I wojny światowej wcielony został do wojska niemieckiego w październiku 1916, trafił do garnizonu w Haguenau na trenie Alzacji. Zginął 4 października 1918 r. we Francji, koło Cambrai. Jako żołnierz doskonalił swoją duchowość poprzez codzienne odmawianie różańca oraz uczestniczenie (w sposób duchowy) w codziennej Mszy.

Proces beatyfikacyjny Józefa Englinga rozpoczął się na początku października 1952 w Trewirze, który został zakończony na etapie diecezjalnym w 1964 r. W 1999 Jan Paweł II wznowił proces beatyfikacyjny. Źródło: Wikipedia


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages