Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Barszcz Sosnowskiego w Wojkowie

2015-06-25 12:25:00 (ost. akt: 2015-06-25 12:31:46)
Jan Mankiewicz trzyma uschnietą łodygę z ubiegłego roku. Obok zakwitłe kilka dni temu rośliny.

Jan Mankiewicz trzyma uschnietą łodygę z ubiegłego roku. Obok zakwitłe kilka dni temu rośliny.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Silnie toksyczny Barszcz Sosnowskiego rośnie w Wojkowie w gminie Bisztynek. Przedłużająca się, urzędniczą procedurą jego usuwania zaniepokojony jest sołtys tej wsi Jan Mankiewicz.

Sołtys Wojkowa w gminie Bisztynek Jan Mankiewicz poinformował nas, że w jego miejscowości rośnie Barszcz Sosnowskiego. To roślina okryta złą sławą, która powoduje u ludzi urazy bardzo podobne do oparzeń. Ponadto związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. Nie ma wątpliwości, że to roślina niebezpieczna zwłaszcza w bezpośrednim kontakcie.

Siedlisko Barszczu Sosnowskiego sołtys Wojkowa zauważył już w ubiegłym roku. W tym roku jest ono znacznie większe.

- Wykonałem zdjęcia, gdy jeszcze nie kwitł i przekazałem je urzędnikowi miejskiemu zajmującemu się m.in. ochroną środowiska. Wiem, że on kontaktował się w tej sprawie z odpowiednimi służbami powiatowymi, ale oni mieli odpowiedzieć, że to nie jest Barszcz Sosnowskiego. Z tego co wiem nie powiedzieli jednak jaka - w takim razie - jest to roślina, którą sfotografowałem - opowiada Jan Mankiewicz. - Akurat mam trochę wiedzy o Barszczu Sosnowskiego, ale nikt nie chce mnie słuchać - dodaje.

W Wojkowie, w dolinie rzeki płynącej przez wieś rośnie kilkadziesiąt ogromnych roślin pokrytych od kilku dni białymi kwiatami a raczej charakterystycznymi baldachimami tych kwiatów. Niektóry z roślin mają wysokość przekraczającą 3 metry. - W tym roku jest ich znacznie więcej niż w ubiegłym. One się rozrastają a mi nikt nie wierzy, że to ta szkodliwa roślina. Dlatego zadzwoniłem do was, abyście sprawą się zajęli - mówi Mankiewicz.

Sołtys boi się, że popatrzeniom ulegną dzieci, które z miejscowego placu zabaw do siedliska rośliny mają 50 metrów. - Wśród tej rośliny i w pobliżu rosną jabłonie z których mieszkańcy zrywać będą jabłka. Dlatego ostrzegam ich, aby tam nie chodzili, ale nie wiem, czy to zapobiegnie nieszczęściu - mówi sołtys.

Zdjęcia wykonane na miejscu porównaliśmy z wieloma innymi dostępnymi w Internecie. naszym zdaniem nie ma wątpliwości, że to co rośnie w Wojkowie jest Barszczem Sosnowskiego.

Zdjęcia przekazaliśmy urzędnikom miejskim a o siedlisku szkodliwej rośliny poinformowaliśmy burmistrza Marka Dominiaka. Obiecał szybko zająć się tą sprawą i ewentualnym usunięciem roślin, choć przyznał, że o podejrzeniu iż jest to ta roślina wie już od dwóch miesięcy, bo wtedy sprawę zgłosił sołtys Wojkowa.

Sprawie będziemy się przyglądać.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Barszcz Sosnowskiego - Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach Europy środkowej i wschodniej, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Roślina w szybkim tempie zaczęła rozprzestrzeniać się spontanicznie. Gatunek okazał się bardzo kłopotliwym przybyszem, ponieważ sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne, jest niezwykle trudny do zwalczenia, powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem hodowli, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski./ wikipedia.org

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. all #1763626 | 88.220.*.* 26 cze 2015 20:23

  No to jak to jest , że jak poprzedni burmistrz miał potrąconego psa w centrum bawolego oka to usiłowano poruszyć niebo i ziemię . Inspektora ds. zwierząt znaleziono aż w Braniewie a jak w tym przypadku chodzi o ludzi to wszyscy się pod ziemie schowali . Za dwa miesiące na pewno uschnie więc może nie warto ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. err #1762986 | 83.9.*.* 25 cze 2015 22:32

   Trzeba obcinać kielichy z nasionami zanim zacznie się rozsiewać. Nie ma na to cholerstwo typowego oprysku. Dopiero wielokrotne pryskanie Roundapem coś daje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. xxxx #1762863 | 95.160.*.* 25 cze 2015 19:58

   Nikt nie zacznie go likwidować do póki ktoś nie ucierpi

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages