Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Nie [przy]dzwoń także na rowerze

2015-06-13 13:16:47 (ost. akt: 2015-06-13 14:20:14)

Autor zdjęcia: automatyczna kamera pokładowa

O tym, że w czasie jazdy samochodem kierujący nie może korzystać z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku wiedzą doskonale kierowcy samochodów. Policja prowadzi specjalną akcję społeczną "Nie [przy]dzwoń za kierownicą". Zapomniano jednak o pozostałych kierujących. Dziś w obiektyw naszej kamerki pokładowej wpadła rowerzystka rozmawiająca przez telefon.

"Już prawie co czwarty wypadek drogowy jest skutkiem korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy. Rosnąca skala tego niebezpiecznego zjawiska to sygnał do wprowadzenia dla kierowców działań motywujących do zmiany złych drogowych nawyków. Dlatego ruszył ogólnopolski projekt „Nie [przy]dzwoń za kierownicą”, którego celem jest uświadomienie kierowcom zagrożeń związanych z korzystaniem z telefonu podczas prowadzenia samochodu, a co za tym idzie, minimalizacją tego zjawiska." - piszą autorzy klipu pokazującego jakie skutki może przynieść korzystanie z "komórki" w czasie jazdy samochodem.

Obejrzyj klip kampanii "Nie [przy]dzwoń za kierownicą".Okazuje się, że problem rozmów za kierownicą dotyczy nie tylko kierowców samochodów. Także tych siedzących za kierownicą roweru. Dziś udało nam się za pomocą kamerki pokładowej nagrać rowerzystkę jadącą drogą krajową nr 57 przez Bisztynek z telefonem komórkowym przy uchu. Czy taka jazda jest bezpieczna? Oceńcie sami.Przypominamy, że zgodnie z artykułem 45 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się:
korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Z kolei pojazd (zgodnie z art. 2. Prawa o ruchu drogowym) to środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyna lub urządzenie do tego przystosowane. Nie ma więc wątpliwości, że rower jest pojazdem a kierując pojazdem nie wolno korzystać z telefonu.

Za naruszenie zakazu grozi mandat karny w wysokości 200 złotych. Kierowcom samochodów dodatkowo nalicza się 5 punktów karnych. Rowerzystom punktów nie nalicza się.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie Czytaj e-wydanie
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jucek #1754943 | 176.97.*.* 15 cze 2015 18:10

  Samochodem czy rowerem, to to nic, już nie raz widziałem, jak matka prowadziła wózek z dzieckiem jedną ręką bo druga trzymała telefon przy uchu, a do nieszczęścia dużo nie trzeba.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lol #1754453 | 88.156.*.* 15 cze 2015 00:24

  Robią widły z igły. Ja z ręka na sercu jeżdżąc po Olsztynie nigdy nie widziałem na drodze rowerzysty z komórką w ręku. Za to tumanów za kółkiem i z komórką w ręku widzę naście razy dziennie. Bądźmy poważni i nie szukajmy sensacji tak gdzie jej nie ma...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dobry chłop #1754436 | 89.67.*.* 14 cze 2015 23:25

  jeszcze trochę a oddychać bez POzwolenia nie będzie można. Tylko straszenie punktami, karami, grzywnami, obostrzeniami, ileż to miesięcy, ile lat można dostać, ... ale jakoś urzędasy nie odpowiadają za złe decyzje, za długie kolejki do lekarza (mafia), że wielu nie doczeka i przedwcześnie umrze....... a może nauka dzieci jak bezpiecznie poruszać się po drodze, ... jak mieć ładny ogród, ładny balkon, jak żyć dobro-sąsiedzko

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. obiektywna #1753834 | 89.228.*.* 14 cze 2015 07:12

  Polacy ! opamiętajcie się! oskarżacie jeżdżących po alkoholu a o komórkach przy uchu w co drugim aucie ani słowa, że o rowerach nie wspomnę. Stwarzacie podobne zagrożenia

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ed #1753764 | 83.9.*.* 13 cze 2015 22:19

  Jest jeszcze jeden przepis, który zabrania wykonywania jakichkolwiek czynności, które utrudniałyby kierowanie. Czyli palenie papierosów, jedzenie i picie są tak samo zabronione jak rozmowa przez telefon.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (29)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages