Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Bisztynek świętował swoje 630-lecie [FILM, ZDJĘCIA]

2015-05-31 11:00:21 (ost. akt: 2015-06-02 13:37:57)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Mieszkańcy Bisztynka świętowali 630-lecie lokowania miasta. Uczynił to biskup warmiński Henryk III Sorbom 30 kwietnia 1385 roku. Bisztynek to jedno z 12 warmińskich, średniowiecznych miast. Uroczystości rozpoczęła parada historyczna. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Uroczyste obchody 630-lecia nadania praw miejskich Bisztynkowi rozpoczęła parada historyczna z udziałem rycerzy konnych i pieszych oraz ubranych w stroje historyczne władz miasteczka. Klucze do miasta niósł burmistrz Marek Dominiak z żoną. Na scenie na placu targowym zostały one przekazane najmłodszym mieszkańcom Bisztynka.

Wielu mieszkańców miasta i gminy paradowało także w strojach historycznych z różnych epok w tym piszący te słowa - w roli barokowego hrabiego.Święto miasta było okazją do zaprezentowania się na scenie zespołów ludowych, muzycznych, wokalnych, tanecznych i kabaretowych działających przy ośrodku kultury, w przedszkolu, w szkołach podstawowych i gimnazjum. Wystąpił też zespół wokalny dorosłych "Mozaika".

Furorę robiły: konny pokaz kaskaderski i walki rycerzy w zbrojach, zabawy plebejskie, walki rycerskie w wykonaniu publiczności (z użyciem bezpiecznego sprzętu).Rozstrzygnięto konkursy na ślimaka Cittaslow do którego Bisztynek należy i jest jednym z założycieli polskiej sieci miast Cittaslow. Wybrano także najlepsze (zdaniem jury), samodzielnie wykonane przebrania historyczne. Wśród wyróżnionych byli m.in. średniowieczny kat i arlekin - obaj z Grzędy.

Później przyszedł czas na zabawę i wysłuchanie koncertów zaproszonych gwiazd. The Ukrainian Folk zadedykował jedną z piosenek Denisowi z Ukrainy, który przebywa na rehabilitacji w szpitalu W Górowie Iławeckim i został zaproszony na uroczystości 630-lecia Bisztynka.Każdy kto przyszedł na plac targowy w Bisztynku mógł skorzystać z oferty licznych stoisk wystawionych przez miejscowych rękodzielników, gospodarstwa rolne, sołectwa, przedsiębiorców, przedszkole, parku zabaw dla dzieci. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Sołectwo Bisztynek zlicytowało tort z herbem miasta. Cena za ten wyjątkowy przysmak wyniosła 250 złotych. Sołectwo przeznaczy je na własne potrzeby.

Władze miasteczko zapowiedziały, że tego rodzaju historyczne wydarzenie nie jest ostatnim i będą organizowane w kolejnych latach.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna[/quote]Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nba #1755101 | 31.61.*.* 15 cze 2015 21:21

  Uroczyste obchody 63-lecia Bisztynka Był to swoisty test zaufani i akceptacji dla naszych władz samorządowych ze strony innych przedstawicieli władz lokalnych. Zdecydowana większość zaproszonych gości zbojkotowała nie tyle uroczystości co obecnego burmistrza i jego ekipę rezygnując z uczestnictwa lub wysyłając w zastępstwie swoich zastępców bądź zastępców zastępcy. Czas najwyższy, by wyborcy ze swojej strony również pokazali obecnej władzy czerwoną kartkę i jesienią w referendum podziękowali obecnemu burmistrzowi.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. fajnie #1745365 | 81.15.*.* 1 cze 2015 06:57

  naprawdę fajnie, bardzo się wszyscy napracowali, piękne występy, ukłon w stronę organizatorów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. starszy #1745026 | 195.136.*.* 31 maj 2015 12:44

  szkoda,że zabrano krzesła przed występem zespołów, bo wielu starszych ludzi musiało powędrować do domu, a chętnie posłuchaliby . Pani z OKiL-u powiedziała,że krzesła trzeba oddać do szkoły- to rozumie , a powędrowały do pobliskich komórek.Szkoda bardzo,że tak wcześnie i tylu starszych poszło, po drodze słuchając muzyki.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zenon #1744971 | 46.76.*.* 31 maj 2015 11:25

  Trzeba to wydarzenie było trochę lepiej rozpropagować. Z Olsztyna niedaleko, sam bym chętnie przyjechał i na pewno wielu innych chętnych też

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages