Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie

2015-05-08 12:59:28 (ost. akt: 2015-05-08 13:29:06)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Bariery i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych intelektualnie przełamywali uczestnicy Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie zorganizowanego dziś, po raz pierwszy, w Satopach.

W Sątopach po raz pierwszy zorganizowany został Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Marsz był pierwszym elementem szerszej imprezy środowiskowej.

- Dzień Godności to święto obchodzone w całej Europie 5 maja - wyjaśniała zebranym dyrektorka szkoły w Sątopach Barbara Zasada.

- Rok temu, na zaproszenie stowarzyszenia osób z niepełnosprawnością umysłową w Biskupcu nasi uczniowie wzięli udział w Marszu Godności w tym mieście. Byli zachwyceni serdecznym przyjęciem i tym co zobaczyli. Dlatego postanowiliśmy w tym roku taki marsz i piknik środowiskowy zorganizować w naszej miejscowości - mówiła Barbara Zasada.

Dzień Godności ma na celu łamanie barier i stereotypów panujących wśród ludzi na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie. Ten cel udało się znakomicie zrealizować w Sątopach. Niepełnosprawni uczniowie szkoły w Sątopach wraz ze pozostałymi uczniami oraz gośćmi z Biskupca, zastępcą burmistrza Bisztynka Włodzimierzem Mońką, mieszkańcami Sątop i okolic przemaszerowali ze szkoły w Sątopach na plac rekreacyjny w Sątopach-Samulewie. Tu odbył się piknik środowiskowy.

Rozpoczęły go wystąpienia zaproszonych gości. Po nich wypuszczono lampiony z zapisanymi na nich marzeniami dzieci niepełnosprawnych. "Chciałbym mieć kochającą rodzinę" - to jedno z takich marzeń, które wzleciały do nieba.

Zebrani na placu mieli okazję zobaczyć i wysłuchać występów artystycznych, pomalować twarze, pomalować twarz, zjeść ciasta i słodycze, watę cukrową, pobawić się w parku rozrywki, puścić ogromne bańki mydlane. Piknik zakończył się wspólnym tańcem tych pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. **************** #1731484 | 83.28.*.* 8 maj 2015 20:11

    pieknie było,az łezka w oku sie kreciła,szkoda ze szkoła z Grzedy nie wspólpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Dzieci Niepełnosprawnych Koło w Biskupcu,tez maja swoich podopieczych w tym Ośrodku.....bardzo duzy szacunek dla Szkoły w Satopach,za zorganizowanie takiej imprezy........

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages