środa, 26 lutego 2020. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Święto Konstytucji w strojach z epoki

2015-04-30 17:11:59 (ost. akt: 2015-04-30 17:19:54)

Autor zdjęcia: archiwum gimnazjum w Bisztynku

Przedstawiciele wszystkich XVIII-wiecznych stanów, w strojach z epoki, zaprezentowali się i odtańczyli poloneza podczas apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gimnazjum Publicznym im. Jana Pawła II w Bisztynku.

W Gimnazjum Publicznym im. Jana Pawła II w Bisztynku odbył się dziś (30 kwietnia) uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Na początku uroczystości głos zabrał burmistrz Marek Dominiak, który przeczytał wiersz podejmujący tematykę patriotyzmu, którym to wprowadził uczniów w uroczysty nastrój.

Następnie uczniowie przedstawili scenkę odbywającą się na rynku warszawskim, dzięki której mogliśmy się dowiedzieć, ile walki i trudu musieli włożyć polscy patrioci, by uchwalić Konstytucję i zapobiec upadkowi kraju.

W scence brali udział przedstawiciele wszystkich stanów (chłopi: Patrycja Kosmala i Patryk Kosmala, mieszczanie: Emilia Kolesar, Łukasz Gogaliński, szlachta: Oliwia Kuczyńska, Karolina Sobótka, Wiktoria Grylak, Marta Winiarczyk, Kacper Cezary Szmigiel, Rafał Dąbrowski, twórcy Konstytucji, król, czyliKacper Wadecki oraz przeciwnicy Konstytucji, czyli magnaci: Oliwia Głowacka, Jakub Zbrzyzny).

Uczniowie wystąpili w strojach z XVIII, które oddały klimat i realia tamtych czasów.

W końcowej części kronikarz Igor Furgała odczytał fragment „Pana Tadeusza” mówiący o radości z uchwalenia Konstytucji, a aktorzy zatańczyli poloneza według własnej choreografii. Była to część apelu, która zaskoczyła widzów, ponieważ po raz pierwszy uczniowie podjęli się trudu przygotowania i zatańczenia tańca, który jest związany z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

Apel przygotowała Agnieszka Gogalińska, przy synchronizacji układu tanecznego pomagali Marcin Patrejko i Zbigniew Madanecki.

Młoda szlachcianka: Oliwia Kuczyńska
Szlachcianka: Karolina Sobótka


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages