środa, 28 października 2020. Imieniny Narcyza, Serafina, Wioletty

Spotkanie z warmińskimi tradycjami i historią

2015-03-20 15:06:24 (ost. akt: 2015-03-20 15:10:14)

Autor zdjęcia: Marzena Magdziarz

Szkołę Podstawową im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku odwiedzili niezwykli goście. Byli to państwo Rita i Leonard Kostka. Zapoznali uczniów z historią i tradycją Warmii.

Państwo Kostka prowadzą w Kudypach Ognisko Kultury Rodzinnej „Hubertówka”. To miejsce, które odwiedzają setki gości, by poznać warmińskie tradycje. Pani Rita mówi gwarą warmińską, tańczy i gra na następujących instrumentach: bębenku, mandolinie oraz rogu. Na podstawie zbiorów muzealnych odtworzyła własnoręcznie wiele warmińskich strojów ludowych.

Za przyczyną wspomnianych gości osoby zebrane w sali gimnastycznej przez prawie 2 godziny były świadkami niezwykłego widowiska. Pani Rita zapoznała nas z historią ziem warmińskich od czasów pogańskich, przez bitwy z Zakonem Krzyżackim i zabory, aż do współczesności.

Oprócz ciekawej opowieści mogliśmy zobaczyć jak w dawnych wiekach wyglądały osoby żyjące na terenach obecnej Warmii oraz postaci tych, którzy mieli wpływ na nasz region i ojczyznę.

Odwiedził nas: pierwotny mieszkaniec tych ziem- Prus, biskup Święty Wojciech, zakonnik Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie- czyli Krzyżak, Królowa Jadwiga Andegaweńska ze swoją damą dworu, król Polski Władysława Jagiełło.

Pani Rita zapoznała nas z wartościami panującymi w rodzinach warmińskich. Od niej dowiedzieliśmy się, że najważniejsze były hasła „Prawda, dobro, piękno”.

Podczas tego niezwykłego spotkania zostaliśmy zapoznani także z obyczajami warmińskimi. Szczególnie dokładnie przedstawiono obrzęd zaręczyn i zaślubin.

Wizyta pani Rity i jej męża wiąże się z tym, iż 19 i 20 marca nasza placówka obchodzi Dzień Patrona Szkoły, czyli Ziemi Warmińskiej.

Marzena Magdziarz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages