Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Pancerne tabernakulum z 1971 roku

2015-03-14 09:28:14 (ost. akt: 2015-03-14 19:37:30)
Napis wykonany w świeżym betonie w dniu mocowania w ołtarzu kościoła w Bisztynku pancernego tabernakulum.

Napis wykonany w świeżym betonie w dniu mocowania w ołtarzu kościoła w Bisztynku pancernego tabernakulum.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Rokokowa nadstawa na tabernakulum wróciła do kościoła w Bisztynku po konserwacji. Do pracowni Filipa Dulki w Toruniu pojechała natomiast XVIII wieczna obudowa tabernakulum. Wróci za około 2 miesiące. Przy okazji demontażu tego elementu ołtarza odkryliśmy kolejną tajemnicę kościoła w Bisztynku, czyli dokładną datę montażu pancernego tabernakulum.

Czytaj e-wydanie
Gdy do kościoła w Bisztynku, po zabiegach konserwacyjnych wróciły anioły z ołtarza głównego o czym pisaliśmy 4 grudnia 2014 r. wspomnieliśmy o oddaniu do konserwacji nadstawy na tabernakulum. Rokokowa nadstawa wróciła do kościoła 12 marca 2015 r. .

Filip Dulka prowadzący prace konserwatorskie wraz ze współpracownicą zgodnie mówili, że proces konserwacji był trudny z uwagi na zniszczenia obiektu, ale także na potężną ilość drobnych detali z jakich nadstawa się składa. Przebieg prac konserwatorskich dokumentują zdjęcia wykonane w pracowni.

Konserwatorzy nie zdecydowali się na wymianę lustra nadstawy, choć już na miejscu, w kościele w Bisztynku okazało się, że chyba będzie to konieczne. Oświetlenie kościoła sprawia, że bardzo uwidaczniają się wady starego, prawdopodobnie XIX-wiecznego lustra. Decyzja w tej sprawie zapadnie już wkrótce.

Nadstawa nie została umieszczona na barokowej obudowie tabernakulum, bo z kolei ta obudowa trafiła do pracowni konserwacji zabytków Filipa Duliki. XVIII-wieczna ozdobna obudowa tabernakulum kryła wewnątrz właściwe tabernakulum, czyli miejsce w którym przechowuje się Najświętszy Sakrament. To pancerny sejf solidnie przymocowany do mensy kamienno-cementowego ołtarza. Demontaż obudowy tabernakulum i samego sejfu nie był łatwy.

Po zdemontowaniu okazało się, że tuż za nim, wykonawca tego sejfu, kzłożył swój podpis dokumentujący też datę montażu szafki pancernej na ołtarzu. Napis wykonano w świeżym betonie.

Okazało się, że tabernakulum zostało zamontowane 2 października 1971 roku. Nazwisko wykonawcy nie jest wyryte zbyt wyraźnie. Wydaje się, że napisano tam "Pozorski", ale dokładniej to sprawdzimy przy okazji montażu odnowionej obudowy tabernakulum a to nastąpi nie wcześniej niż za 2 miesiące.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #1689757 | 217.99.*.* 14 mar 2015 18:54

  podpis:ks Stanisław Pozorski.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages