Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Seniorzy zaczęli zajęcia uniwersyteckie

2015-02-28 11:34:28 (ost. akt: 2015-02-28 12:29:29)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Kilkudziesięciu seniorów z miasta i gminy Bisztynek zostało studentami. Studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Właśnie otwarta uczelnia jest 111 uniwersytetem dla seniorów w naszym kraju.

W Bisztynku rozpoczął działalność Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Ośrodku Kultury i Aktywności lokalnej.

27 lutego odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego UTW. Seniorzy-studenci otrzymali indeksy i zabrzmiało uroczyste Gaudeamus igitur. Studentów w progach uczelni witała Magdalena Gutkowskadyrektorka ośrodka kultury z inicjatywy któreg uczelnia powstała. W inauguracji uczestniczył burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, który podkreślał, że udział w zajęciach UTW jest jednym z najlepszych sposobów spędzania wolnego czasu w seniorskim wieku.

Na inaugurację przybyli goście z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lidzbarku Warmińskim z jego prezesem Jerzym Jasłowskim i dyrektorką Lidzbarskiego Domu Kultury Jolantą Adamczyk. Uczelnia dla seniorów działa w Lidzbarku Warmińskim od roku 2006.

Jolanta Adamczyk mówiła o tym w jakich zajęciach uczestniczą seniorzy w ramach tamtejszego uniwersytetu. Są to zarówno wykłady historyczne i z innych dziedzin nauki, spotkania z podróżnikami, literatami ale też wycieczki, zajęcia plastyczne, komputerowe, wokalne, artystyczne i inne.

W Bisztynku wykład inauguracyjny "Początki krainy zwanej Warmią" wygłosił niżej podpisany Andrzej Grabowski.

Według obliczeń Magdaleny Gutkowskiej jest to 111 tego rodzaju uczelnia i inicjatywa dla seniorów w Polsce.

- Mam nadzieję, że nasza inicjatywa będzie się prężnie rozwijała i do grona naszych studentów przyłączą się kolejne osoby - mówiła Magdalena Gutkowska.

Po wykładzie prezes uniwersytetu w Lidzbarku Warmińskim wręczył Magdalenie Gutkowskiej drobne upominki i życzył powodzenia w dalszej działalności. Zajęcia inaguracyjne zakończyło wykonanie wspólnego zdjęcia.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Od autora::
W czasie inauguracji zauważyłem, co nie było specjalnie trudne, że na sali są dość dobrze znani mi studenci, których aktywność nie ogranicza się do udziału w wykładzie UTW. Są to osoby niezwykle aktywne działające już wcześniej np. w zespole wokalnym Mozaika, chórze parafialnym, Związku Emerytów i Rencistów, inicjatywie "Rowerowa gmina Bistynek", sprzątaniu świata, w przedsięwzięciach wolontarystycznych, Klubie Kobiet Aktywnych, inicjatywie "kwiatek dla Bisztynka" i wielu innych.

To w ogromnej większości panie. W zajęciach UTW uczestniczyło zaledwie dwóch przedstawicieli brzydszej części ludzkości. Rozmowy w kuluarach pozwoliły mi na wyciągnięcie niezbyt odkrywczego wniosku, że jeśli ktoś jest aktywny i chce być aktywny to, niezaleznie od wieku, włącza się we wszystkie lub prawie wszystkie przedsięwzięcia. Dlaczego aktywniejsze są panie? To pytanie do psychologów społecznych i socjologów.

Mam wrażenie, że w Bisztynku i okolicach do najbardziej aktywnych społecznie mieszkańców należą właśnie seniorzy. W rozmowach z nimi doszliśmy do wniosku, że to grupa, która nadal woli, w odróżnieniu od młodego pokolenia, spotykać się i wspólnie spędzać czas w rzeczywistości a nie wirtualnie. Coś w tym musi być.

I kilka osobistych zdań. Niespodziewanie dla mnie w sali wykładowej w Bisztynku pojawił się pan Jerzy Jasłowski - prezes UTW w Lidzbarku Warmińskim. Tak się składa, że jest to mój nauczyciel wychowania fizycznego, dziś już emerytowany, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olsztynie im. Ryszarda Konosały.

Znany w Lidzbarku Warmińskim przewodnik turystyczny i działacz społeczny. Zajęcia wf prowadził z moją klasą w latach 1974-1978. Poza zaszczytem więc wygłoszenia wykładu inaguracyjnego w UTW była to dla mnie wyjątkowa okazja do wspominek i rozmowy z dawnym pedagogiem. Choćby dla takich spotkań warto czasem wyjść z zacisza własnego mieszkania.

Też senior: Andrzej Grabowski
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Seniorzy zaczęli zajęcia uniwersyteckie #1677600 | 188.146.*.* 28 lut 2015 15:48

    ich sprawa...mają dużo czasu i jeszcze więcej pieniędzy to niech sie uczą.\człowiek uczy sie całe życie i głupi umiera...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages