Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Pasyjne przedstawienie z 1931 r.

2015-02-23 11:42:57 (ost. akt: 2015-02-23 12:30:20)

Autor zdjęcia: Aloys Lindenblatt

W kościele katolickim trwa właśnie okres Wielkiego Postu. W kościołach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W 1931 roku w Bisztynku Drogę Krzyżową w specjalnym przedstawieniu zaprezentowało stowarzyszenie im. św. Cecylii działające wówczas w miasteczku.

W warmińskim Bisztynku przed II wojną światową istniało i działało wiele stowarzyszeń (niem. Verein). Były to kluby stowarzyszające czeladników, rzemieślników, sanitariuszy, sportowców różnych dyscyplin, grupy skautowskie, kombatanckie, grupy kobiece, chóry, zespoły ludowe, zespoły muzyczne i orkiestra oraz grupy teatralne.

Jedna z takich Verein na swą patronkę przyjęła świętą Cecylię, która jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych.

Była to grupa muzyczno-teatralna wystawiająca spektakle o tematyce baśniowej, ale i historycznej oraz religijnej. Niektóre dokonania stowarzyszenia utrwalił na swych zdjęciach bisztynecki fotograf Aloys Lindenblatt mieszkający kiedyś przy obecnym placu Wolności w miasteczku i tu prowadzący atelier.

Grupa teatralna św. Cecylii w 1931 r. wystawiła - najpewniej w okresie Wielkiego Postu - przedstawienie pasyjne. Z naszych informacji wynika, że przedstawienie to było bogato ilustrowane muzycznie a jego przebieg omawiał narrator. Polegało ono na tworzeniu z aktorów nieruchomych obrazów przedstawiających poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Po każdej stacji scenę zasłaniano kurtyną i aktorzy grupy św. Cecylii tworzyli kolejny statyczną obraz, po czym kurtyna odsłaniała scenę.

Siedem takich scen możecie zobaczyć w naszej galerii poniżej. Fotograf na wykonanych już odbitkach dopisał białym pisakiem datę i nazwy poszczególnych scen.

Zdjęcia pokazują: uwięzienie Jezusa przez rzymskich żołnierzy ze sceną judaszowego pocałunku (Die Gefangenennehmung), sądzenie Jezusa przed najwyższą radą żydowską (Von dem hohen Rate), wydanie wyroku śmierci na Jezusa przez Poncjusza Piłata i ukoronowanie cierniami (Todessurteil und Dornenkrönung), niesienie Krzyża przez Jezusa i otarcie jego twarzy przez św. Weronikę (Der Kreutztragung), Jezusa na Krzyżu (Jesus am Kreuze), złożenie do grobu (Die Grablegung) i zmartwychwstanie (Die Auferstehung).

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages