Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Oddali po około 30 litrów krwi. Zostali dziś uhonorowani

2015-02-19 13:43:47 (ost. akt: 2015-02-19 14:09:33)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Zasłużeni dawcy krwi z gminy Bisztynek zostali uhonorowani podczas sesji Rady Miejskiej. Grawertony z gratulacjami otrzymali Krzysztof Bronakowski i Mariusz Gadzała. Wkrótce grawerton otrzyma też Piotr Zacharski. Ci panowie oddali już po około 30 litrów krwi.

Podczas IV sesji Rady Miejskiej w Bisztynku uroczyście nagrodzono Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi z terenu gminy Bisztynek. Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak wręczył pamiątkowe grawertony z gratulacjami, podziękowaniami i życzeniami Krzysztofowi Bronakowskiemu i Mariuszowi Gadzale. Trzeci z zasłużonych dawców Piotr Zacharski nie byl obecny na sesji. Wkrótce jednak i on otrzyma wspomniany grawerton.

Krzysztof Bronakowski oddał już okolo 35 litrów krwi. Mariusz Gadzała okło 30 litrów. - Dokładnie nie liczę tej ilości i stąd mowię, że oddałem "około" 35 litrów - śmiał się Krzysztof Bronakowski. - Mnie brakuje chyba 100 miligramów do 30 litrów - mówił z kolei Mariusz Gadzał. Obaj zapewnili, że nadal są czynnymi krwiodawcami i już w marcu oddadzą kolejną, 450-mililitrową, porcję tego bezcennego leku.

Obaj krwiodawcy zostali dodatkowo nagrodzeni oklaskami radnych, mieszkańców Bisztynka i gości zaproszonych na sesję.

Tytuł i odznakę "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" można otrzymać już po oddaniu 5 litrów krwi w przypadku kobiet krwiodawczyń i 6 litrów w przypadku mężczyzn. Kolejne jej stopnie uzyskuje się po oddaniu 10 litrów (kobiety) i 12 litrów (mężczyźni) oraz odpowiednio 15 i 18 litrów krwi. Odznakę honorowà "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" nadaje się na pisemny wniosek jednostek organizacyjnych Polskiego Czerwonego Krzyża, stowarzyszeń i klubów zrzeszajàcych honorowych dawców krwi oraz jednostek organizacyjnych publicznej służby krwi.

Źródło: Rozporządzenie ministra Zdrowia z 21 sierpnia 2006 r.
w sprawie określenia wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej
"Zasłużony Honorowy Dawca Krwi".Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Fot. Redakcja "Gońca Bartoszyckiego"
Nowe wydanie "Gońca Bartoszyckiego" od piątku w kioskach, a w nim same ciekawe informacje. Zapraszamy!

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. palalela #1669939 | 217.96.*.* 19 lut 2015 15:27

  Gratuluję nagrodzonym i... życzę im, aby w placówkach medycznych nie byli tak "miło' obsługiwaniu jako Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi (chociaż po 20 litrach są już Zasłużonymi dla Zdrowia Narodu) jak ja.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages