Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wieczorny cmentarz w dzień Wszystkich Świętych

2014-11-01 20:03:16 (ost. akt: 2014-11-02 11:08:09)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Wieczorne spacery po cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych (dziś) i dniu Wszystkich Zmarłych Wiernych (jutro) są już tradycją. Przyciągają nas na cmentarze nie tylko wyjątkowe, w tych dniach, widoki tysięcy płomyków. Mamy chyba jakąś wewnętrzną potrzebę wieczornej kontemplacji i refleksji.

Co takiego jest w wieczornym cmentarzu w dniu Wszystkich Świętych? Czy to tylko widok tysięcy rozświetlonych, płonących lampek? Czy to tylko "obywatelska kontrola"; kto, ile lampek i kwiatów postawił na grobach swych bliskich i czy "przesadził", czy też nie postarał się w tym roku? A może to jednak znacznie więcej?

Mam nadzieję, że ten wieczorny spacer po cmentarzu w Bisztynku to jednak kilkanaście, kilkadziesiąt minut zadumy i zastanowienia się np. nad sobą. Mam nadzieję, że to czas wspomnienia bliskich, co do których mamy nadzieję, że zostali Świętymi, albo o tych znajomych, którzy według nas na świętość nie zasługują. A kimże jestem, żeby to osądzać?

Gdy chodziłem wczoraj i dziś wieczorem alejkami cmentarza w Bisztynku spotkałem setki podobnie spacerujących. W ciszy i spokoju, ale raczej bez smutku. I tak być chyba powinno, bo choć cmentarz nie nastraja do śmiechu i wesołych rozmów, to Wszystkich Świętych jest w ostateczności świętem radosnym i pełnym przekonania o czekającej gdzieś tam nagrodzie.

Cieszę się, że ktoś pamiętał o opuszczonych grobach i na nich też pojawiły się lampki. Warto zwrócić uwagę na groby zmarłych przed laty kapłanów i sióstr zakonnych, gdzie błyskają jedynie pojedyńcze znicze. Czy jedna lampka na grobie to nie jest wystarczający dowód pamięci? Czy na nagrobku musi być 150 lamp i zniczy?

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Najnowsze wydanie "Gońca Bartoszyckiego" już w kioskach!

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pol #1531688 | 83.31.*.* 3 lis 2014 18:31

  Jadąc na cmentarze widziałam wszędzie plakaty a na nich osoby czy to były nekrologi tych co odeszli czy tych co nadchodzą

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Piotrek #1529904 | 94.254.*.* 2 lis 2014 02:01

  Przede wszystkim, to na groby chodzi się i modli za zmarłych dopiero 2. listopada, w dzień zaduszny. Dzień wcześniej, czyli 1. listopada, jest radosne święto wszystkich świętych. Z racji tego, że 1. XI jest zawsze wolny, a 2. tylko wtedy, jeśli wypadnie np. w niedzielę, utarło się chodzenie na cmentarze już 1. XI. Co jednak stoi na przeszkodzie, aby w tym roku pójść na cmentarz 2. XI - w niedzielę? Ignorancja społeczeństwa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

  1. och! #1529735 | 83.9.*.* 1 lis 2014 21:04

   Polski naród Katolicko-Chrześcijański, jest najbardziej hipokryzyjny lub hipokrytyczny (jak kto woli) jeżeli chodzi o 1 listopada. W Polsce jest to najsmutniejsze święto w roku. A przecięż umarli idą do lepszego miejsca - do swojego Boga. To powinna być radość, ale nie, ale nie, nie bylibyśmy Polakami poganami, gdybyśmy nie utrzcili pogańskich zabobonów, wierzeń, guseł i rytuałów. Palimy ognie na grobach, szepczemy modlitwy, odprawiamy guślarskie rytuały, ZAMIAST ŻYĆ, ŻYĆ, ŻYĆ I JESZCZ RAZ ŻYĆ,Cieszyć się, Kochać, Pracować, korzystać z każdej chwili życia. Każdy ma tylko jedno życie..., a śmierć jest jego nie odłącznym elementem i nieuniknionym niestety więc po co celebrować śmierć? Pozdrawiam. PS. Nie jestem Żydem ;). PS 2. JESTEM CZŁOWIEKIEM.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. mimi #1529698 | 83.24.*.* 1 lis 2014 20:39

    Jest przepięknie raz do roku i jest coś magicznego :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. edek #1529679 | 176.97.*.* 1 lis 2014 20:30

    Przepięknie jest!Atmosfera jedyna w swoim rodzaju.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages