Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Troszkowo: Wioska internetowa

2014-09-17 07:36:14 (ost. akt: 2014-09-17 07:36:37)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W 2008 roku w całej Polsce budowano i wyposażano pracownie komputerowe w ramach projektu "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich". Powstało ich 16 w naszym województwie. Po latach odwiedziliśmy jedną z nich - w Troszkowie.

Gdy 11 czerwca 2008 roku uruchamiano w Troszkowie pracownię komputerową wraz z Centrum Kształcenia "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich" zainteresowanie korzystaniem z Internetu i komputerów było tam olbrzymie. W pracowni wyposażonej w 11 komputerów, rzutnik, ekran i urządzenie wielofunkcyjne (skaner + drukarka) codziennie było po kilkanaście osób, głównie dzieci. Rzadziej zdarzały się osoby starsze.

Projekt w ramach którego pracownię wykonano przewidywał, że przez 12 kolejnych miesięcy zatrudniony tam będzie instruktor. Jego płace finansowała fundacja realizująca projekt internetowych wiosek w całym kraju. Powstało wówczas 256 podobnych pracowni, w tym 16 w naszym województwie. W powiecie bartoszyckim uruchomiono dwie pracownie: w Kamińsku i Troszkowie.

Po latach postanowiliśmy sprawdzić jak działa pracownia w Troszkowie. - Projekt przewidywał, że po upływie 12 miesięcy, w których zatrudnienie instruktora finansowała fundacja, ten obowiązek przejmie gmina i tak się stało. Obecnie pracownia należy do Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztyku i to my zatrudniamy instruktorkę - mówi Magda Gutkowska, dyrektorka OKiAL.

- Pracownia czynna jest codziennie od godz. 15 do 18 i może z niej bezpłatnie korzystać każdy kto chce. W wakacje godziny otwarcia są wczśniejsze. Otwieramy o godz. 12 - mówi Gutkowska.

W poniedziałek (15 września) w troszkowskiej pracowni zastaliśmy dwóch chłopców grających na dwóch stanowiskach. Adam, uczeń 6 klasy mówi, że jest w pracowni codziennie i to od otwarcia do zamknięcia. - Lekcje odbrabiam później - śmieje się gracz komuterowy.

Radek, uczeń klasy 3 szkoły podstawowej, przychodzi tu rzadziej. W dniu naszej wizyty przyszedł aby ograć Adama, ale niestety wciąż przegrywa.

Pracownię od czerwca 2014 r. prowadzi Daria Bronakowska. Mieszka obok budynku w którym pracuje więc zdarza się, że na prośbę dzieci otwiera go wcześniej i zamyka później.

- Najczęściej odwiedzają nas dzieci. Czasem zdarza się, że przychodzi ktoś z dorosłych. W większości przypadków są to podróżujący przez naszą wieś, którzy gdzieś wyczytali, że jest w Troszkowie takie miejsce. (Można o tym przeczytać na portalu NaszaWarmia.pl - przyp. red.)

Popularność pracowni nie jest już tak duża jak w 2008 roku. - Frekwencja spadła, bo coraz więcej osób sprzęt komputerowy ma w domu. Nadal są jednak osoby nie posiadające własnych komputerów i dla nich jest to ważne miejsce. Tu mogą nie tylko pograć, ale i wykonać zadania domowe z informatyki, czy po prostu sprawdzić coś w Internecie. Pracownia jest i była wykorzystywana też przez podmioty zewnętrzne np. prowadzące szkolenia osób bezrobotnych. W najbliższym czasie planujemy przeprowadzić tam kolejny cykl zajęć dla osób w wieku 50+ - mówi Magda Gutkowska.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ???? #1493316 | 83.21.*.* 25 wrz 2014 12:30

    A tak swoją drogą to gdzie sie podział tv z tego centrum??????????????????????????????

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages