Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Paluzy: Dożynki parafialne i odpust

2014-09-13 20:00:51 (ost. akt: 2014-09-13 19:56:12)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Paluzy uroczyście obchodziły parafialne Święto Plonów. Były to zarówno dożynki parafialne jak i odpust. Kościół w Paluzach jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Był to więc odpust Matki Boskiej Siewnej.

Uroczystości święta plonów w Paluzach miały charakter religijny i skupiły się na uroczystej mszy świętej koncelebrowanej, pod przewodnictwem ks.Krzysztofa Brodzika - proboszcza parafii błogosławionej Karoliny w Biskupcu, ktoremu towarzyszył ks. Wojciech Puszcz - proboszcz parafii w Paluzach.

Msza rozpoczęła się od poświęcenia wieńcow dożynkowych i owoców pracy rolników przyniesionych przez parafian z Paluz, Grzędy, Bajdyt i Bisztynka. Księża poświęcili też ziarno siewne. Słowo Boże wygłosił ks. Brodzik.

Po nabożeństwie odbyła się procesja z wieńcami dożynkowymi. Uroczystości skupiły dużą liczbę parafian i gości z różnych miejscowości gminy i województwa.

O tradycji odpustowej przypominało typowe stoisko handlowe z zabawkami dla dzieci i nie tylko dla dzieci. Wśród plastikowych pistoletów i "komórek" można było jeszcze znaleźć, typowe dla takich stoisk sprzed lat, "prawdziwe" zabawki odpustowe, jak choćby wykonaną z kolorowego papieru piłeczkę na gumce.

Dożynki odbyły się bez koncertów disco-polowych, stoisk z piwem, podświetlonej sceny, parku zabaw dla dzieci i tym podobnych "ulepszeń". Odbyły się tak jak przez dziesiątki lat się odbywały. Religijnie, z podziękowaniem za zebrane plony i nadzieją na podobne lub lepsze w przyszłym roku. O tym, że jest to doniosła uroczystość świadczyły odświętne stroje parafian, ich zaangażowanie w przygotowanie uroczystości i wyjątkowo uroczyste nabożeństwo.

Mieszkańcy Paluz jeszcze przed dożynkami udekorowali swą miejscowość postaciami zbudowanymi z balotów slomy i mniejszymi, przedstawiającymi całą wiejską rodzinę, z dowcipem i dystansem do stereotypowego spojrzenia na "chłopa i babę".

Na dożynki i odpust jak co roku przybyli rowerzyści z grupy "rOwerOwa gmina Bisztynek", ktorzy nader chętnie fotografowali sięprzy wińcu dożynkowym z Grzędy przedstawiającym kobietę wyrabiającą masło oraz przy opisanych już postaciach wykonanych przez mieszkańcow Paluz.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Nowe wydanie"Gońca Bartoszyckiego"
już czeka na Was w kioskach i punktach sprzedaży!

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages