Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Odpust w Nowej Wsi Reszelskiej

2014-08-23 17:47:21 (ost. akt: 2014-08-23 18:22:39)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Pielgrzymi z Bisztynka, Sątop, Grzędy, Łędławek i okolicznych wsi a nawet z Warszawy odwiedzili dziś urokliwą i malutką Nową Wieś Reszelską. Odbył się tam dziś doroczny odpust, który w tym sołectwie połączony jest z dożynkami.

W Nowej Wsi Reszelskiej, niewielkiej i urokliwej wsi położonej z dala od głównych szlaków komunikcyjnych, odbył się dziś (23 sierpnia) tradycyjny, doroczny odpust. Mszę świętą odprawił ks. Wojciech Puszcz - proboszcz parafii w Grzędzie i w Paluzach. Pieszą pielgrzymkę do nowej Wsi Reszelskiej z Sątop prowadził po raz pierwszy ks. Jan Sztygiel sprawujący funkcję proboszcza parafii w Sątopach od lipca 2014 r. W pielgrzymce po raz pierwszy brali udział także parafianie z Grzędy.

Do wsi przybyli też na rowerach pielgrzymi z grupy "rOwerOwa gmina Bisztynek", goście z Warszawy, Łędławek, Wojkowa i innych okolicznych miejscowości.

Mszę odprawiano przy kaplicy poświęconej Matce Boskiej Częstochowskiej. W Nowej Wsi Reszelskiej tradycją jest, że w dniu odpustu rolnicy obchodzą też dożynki sołeckie. Stąd na ołtarzu pojawił się bochen chleba a przed nim kosze z tegorocznymi plonami. Kaplica przystrojona była girlandami wykonanymi z kwiatów i kłosów zbóż.

W czasie nabożeństwa zebrano ofiary przeznaczone na remont kościoła w Grzędzie, który uległ pożarowi. Ks. Puszcz poinformował nas, że zebrano 720 złotych. Za ofiarność pielgrzymów dziękował jeszcze w czasie nabożeństwa.

Po mszy wszyscy goście wsi zostali zaproszeni na poczęstunek. Stoły uginały się od ciast, pierogów i słodyczy przygotowanych przez gospodynie z Nowej Wsi Reszelskiej. Każdy kto chciał mógł upiec sobie na ognisku kiełbaskę lub kaszankę na grillu.

Na siatkarskim boisku wiejskiego placu rekreacyjnego rozegrano mecz drużyny gospodarzy z drużyną z Grzędy. Siatkarzom z Nowej Wsi nie udało się - mimo starań - przegrać i to oni zostali zdobywcami pucharu ufundowanego przez proboszcza ks. Jan Sztygiela. Goście z Grzędy otrzymali nagrodę pocieszenia, czyli okazały tort oraz mogli napić się z pucharu proboszcza, który chwilę po otrzymaniu został zapełniony pewnym niezbyt wysokoprocentowym napojem.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Nowe wydanie naszego tygodnika wciąż jest dostępne!
Zapraszamy do kiosków!


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ojczym #1948653 | 80.187.*.* 8 mar 2016 13:46

    Jan sztygiel odmawia chrzestu dziecka bo nie jest zameldowany na teretorium gminy sątopy Czyż by mu brakowało jeszcze dziecka w parafii?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages