Piątek, 15 listopada 2019. Imieniny Amielii, Idalii, Leopolda

Co z tym wyrokiem? Co z tą sesją?

2014-08-21 09:44:59 (ost. akt: 2014-08-21 16:32:48)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Jest wysoce prawdopodobne, że jeszcze w sierpniu Rada Miejska w Bisztynku zajmie się uchwałą w sprawie wygaszenia mandatu burmistrzowi Bisztynka skazanemu prawomocnie za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Odpis wyroku dotarł bowiem do biura Rady Miejskiej a wojewoda wezwał radę do podjęcia tej uchwały.

Mieszkańcy gminy Bisztynek z wyczuwalną niecierpliwością czekają na decyzję radnych w sprawie wygaszenia mandatu burmistrzowi Bisztynka. Radni nie mogli jej jednak podjąć do momentu, gdy nie otrzymali pisemnego odpisu wyroku skazującego burmistrza. O "wędrówce" papierowego odpisu wyroku i samym wyroku pisaliśmy wcześniej.

- Zawiadomienie o skazaniu z odpisem wyroku w sprawie II K 111/13 do Rady Miejskiej w Bisztynku zostało wysłane 6 sierpnia 2014 r., natomiast odbiór korespondencji został pokwitowany 8 sierpnia 2014 r. przez Ewę Prościńską z Urzędu Miejskiego w Bisztynku – informuje Agnieszka Żegarska rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski nie czekając na „rozwój wypadków” już po informacjach medialnych o skazaniu burmistrza poprosił sąd okręgowy o przesłanie mu odpisu wyroku dotyczącego burmistrza. Wyrok ten dotarł do Urzędu Wojewódzkiego również około 8 sierpnia 2014 r.

- Po otrzymaniu wyroku wojewoda wysłał do Bisztynka pismo wzywające Radę Miejską w Bisztynku do podjęcia uchwały o wygaszeniu mandatu burmistrzowi Janowi Wójcikowi. Zostało one odebrane 19 sierpnia 2014 r. - informuje Edyta Wrotek, rzeczniczka prasowa wojewody.

- Odpis wyroku przesłany z sądu otrzymałem 11 sierpnia 2014 r. a pismo wojewody wczoraj, czyli 20 sierpnia – mówi Zbigniew Filipczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Bisztynku.

- Do chwili gdy rozmawiamy (21 sierpnia godz. 9:35) nie wpłynął do biura rady wniosek radnych o zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie wygaszenia mandatu burmistrzowi, choć od wczorajszego wieczora wiem, że jest on przygotowany i pewnie wkrótce trafi do biura. Jeśli zostanie on złożony, wówczas w ciągu siedmiu dni zwołam sesję nadzwyczajną w tej sprawie. Zgodnie z prawem, nie mogę nawet postąpić inaczej – mówi Zbigniew Filipczyk.

- Dodatkowo wczoraj przekazałem burmistrzowi pismo, w którym zwracam się do niego o złożenie wyjaśnień w tej sprawie. Odpowiednie przepisy prawa mówią o tym, że przed podjęciem decyzji o wygaszeniu mandatu należy umożliwić zainteresowanemu złożenie takich wyjaśnień – mówi Filipczyk.

Sesję nadzwyczajną organów gminy zwołuje się m.in. na wniosek 1/4 ogółu radnych. W przypadku Rady Miejskiej w Bisztynku liczącej 15 radnych wystarczy wniosek podpisany przez 4 radnych. Jest wiec wysoce prawdopodobne, że jeszcze w sierpniu radni podejmą uchwałę o wygaszeniu mandatu burmistrzowi Janowi ójcikowi. Możliwe jest oczywiście także nie podjęcie takiej uchwały, wówczas zarządzenie w sprawie wygaszenia mandatu podejmie wojewoda warmińsko-mazurski.

Aktualizacja z godz. 16:15
- Wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, której jedynym punktem porządku obrad będzie uchwała wygaszająca mandat burmistrzowi Bisztynka trafił dziś do biura Rady Miejskiej w Bisztynku. Wniosek podpisało 6. radnych. W związku z tym postanowiłem zwołać sesję nadzwyczajną w czwartek, 28 sierpnia 2014r. - powiedział nam przewodniczący RM w Bisztynku Zbigniew Filipczyk


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Nowe wydanie naszego tygodnika już jutro!
Zapraszamy do kiosków!

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fajna #1467049 | 195.136.*.* 22 sie 2014 12:55

  O której ta nadzwyczajna sesja?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Czasami Płaczący #1466450 | 83.9.*.* 21 sie 2014 19:54

   ,, Szanowani" ( bo nie szanowani) Radni. Przyszedł czas określić się czy pozostała w Was jeszcze odrobina przyzwoitości, czy już do końca się skundliliście. Jeżeli nie uszanujecie prawomocnych wyroków to nie uszanujecie swoich wyborców a tym samym siebie i pora jak kundle z podwinietymi ogonami czmychać do bud a nie myśleć o nadchodzących wyborach. My , wyborcy czekamy na Wasz ruch

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages