Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Pleśno: Burmistrz kazał mi przegonić kijem porzuconą suczkę!

2014-07-22 13:11:26 (ost. akt: 2014-07-24 21:03:05)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Halina Berwe, mieszkanka wsi Pleśno w gm. Bisztynek, jest oburzona postępowaniem urzędników. Jak twierdzi, mimo wielokrotnych zgłoszeń, nie zabrali z jej posesji porzuconej przez kogoś szczennej suczki. Suka zdążyła się oszczenić. Ma dziewięcioro młodych. Jak twierdzi - burmistrz Jan Wójcik sugerował jej, aby pogoniła psa kijem a skoro się nim opiekuje stała się jego właścicielką.

- Suka przyszła na moją posesję już około 3 tygodni temu. Ktoś ją porzucił na drodze prowadzącej do mojej posesji znajdującej się na tzw. kolonii. Przypuszczam tak, bo pytałam w okolicznych miejscowościach, czy komuś nie uciekła. Nikt z moich rozmówców nie kojarzy tej suczki. Sprawę jej przybłąkania się zgłosiłam policji z Bisztynka i do Urzędu Miejskiego w Bisztynku. Orientowałam się też w schronisku w Pudwągach, ale tam mi powiedziano, że nie mają podpisanej umowy z gminą Bisztynek i pouczono, że to właśnie gmina ma obowiązek zająć się porzuconym zwierzęciem – relacjonowała kobieta.

Podobne zdanie kobieta usłyszała w Straży Miejskiej w Bartoszycach.

- Po wielu telefonach i wizycie w urzędzie zatelefonowałam wreszcie do burmistrza. Wiedział o czym mówię, więc urzędnik z którym wcześniej rozmawiałam przekazał mu sprawę. Powiedział mi, że ponieważ się zaopiekowałam suczką to jest teraz ona moją własnością. Radził, że powinnam, gdy się u mnie pojawiła, wziąc kija i ją przegonić – relacjonowała kobieta.

- Przyznam, że w dniu kiedy suczka pojawiła się u mnie, wraz z bratem usiłowaliśmy ją przepędzić, ale się tego zrobić nie dało. Ona już szukała miejsca na swe gniazdo, miejsca, gdzie będzie mogła powić szczeniaczki. Sumienie nie pozwoliło mi użyć kija, który zaproponowałmi burmistrz – opowiadała Halina Berwe.

Zarzuty kobiety opisaliśmy w e-mailu do Urzędu Miejskiego w Bisztynku. Pytaliśmy dlaczego nie zajęto się bezdomną suką, kiedy się nią urzędnicy zajmą oraz czy jest prawdą, że burmistrz kazał zwierzę wygonić kijem?

Z odpowiedzi podpisanej przez sekretarz gminy i miasta Iwonę Banach wynika, że takie zgłoszenie rzeczywiście nastąpiło a mieszkankę Pleśna pouczono, że nie powinna podejmować opieki a zwłaszcza karmić zwierzęcia, bo ta – być może – oddaliła się z jakiegoś gospodarstwa i nie karmiona tam wróci. W dalszej części pisma urząd wyjaśnia swą niemoc w realizacji „Programu walki z bezdomnością zwierząt”.

„Przeprowadzono postępowanie w celu wyłonienia Wykonawcy zadania zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich odławiania (…) Zaproszenie do złożenia propozycji cenowej wysłano do 9 podmiotów (…) nie została złożona żadna oferta w celu podpisania umowy (…) „ - czytamy w piśmie. Obecnie urząd ponownie podejmuje starania, aby wyłonić podmiot z którym umowę podpisze – wynika z pisma.

Przeczytaj odpowiedź z Urzędu Miejskiego w Bisztynku

Nie do pominięcia jest fakt, że pismo, które otrzymaliśmy nie zawiera odpowiedzi na nasze trzy pytania.

Na interpretacji przepisów w wykonaniu urzędników suchej nitki nie pozostawiają prawnicy.

Posłuchaj wypowiedzi Haliny Berwe i jej córki.Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Aktualizacja - 23.07.2014 r. godz. 9:40
Dziś o godz. 9:27 do autora tekstu zatelefonował burmistrz Jan Wójcik wyrażając pretensje związane z nie wysłuchaniem "drugiej strony". - Pan wkłada w moje usta słowa, których nie wypowiedziałem - grzmiał Jan Wójcik. Stwierdzenie, że kierowany przez burmistrza urząd przesłał w tej sprawie pisemną odpowiedź, którą w całości opublikowaliśmy burmistrz uznał za niewystarczające. - Skoro rozmawiał pan z panią Berwe to i ze mną trzeba było porozmawiać - grzmiał J. Wójcik. W rozmowie z burmistrzem nie zgodziliśmy z jego zarzutami, bowiem "druga strona" miała kilkudniowy termin na udzielenie wyczerpującej odpowiedzi łącznie z odpowiedzią na pytanie: Czy jest prawdą, że burmistrz sugerował mieszkance przepędzenie suki wraz z młodymi?

red.
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (58) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Burmistrz kazał mi przegonić kijem #1463490 | 213.158.*.* 18 sie 2014 08:47

  i słusznie. albo wywieźć kundla do innej gminy i tam wypuścić...kiedyś można było wsadzić do pociągu byle jakiego, ale nie ma pociągów.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. z #1446649 | 88.220.*.* 25 lip 2014 12:13

  zamiast pisać zeby podrzucić szczeniaki pod urzad miasta to lepiej zadzwoncie do Azylu w Bartoszycach, oni szybciej się zajmą

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wania #1446365 | 84.187.*.* 24 lip 2014 22:14

  co za banda swietych ludzi....wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kkkkkk #1446354 | 31.61.*.* 24 lip 2014 22:02

  Efekt afery szczeniaki uśpione suka w schronisku brawo admin.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. FILUTEF #1445782 | 84.187.*.* 23 lip 2014 23:04

  OSTATNIA DESKA RATUNKU-PSA PRZYWIAZAC DO RATUSZA....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (58)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages