Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Rowerzyści wyznaczyli nowy szlak

2014-07-21 07:37:38 (ost. akt: 2014-07-21 08:12:12)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Niedzielna wycieczka rowerowa członków grupy "rOwerOwa gmina Bisztynek" przyniosła odkrycie nowej trasy rowerowej. Okazał się, że z Sątop-Samulewa do Pleśna można dojechać nad brzegiem rozlewiska "Polder Sątopy".

Celem 13. w tym roku wycieczki rowerowej rowerzystów skupionych w nieformalnej grupie krajoznawczej "rOwerOwa gmina Bisztynek" było rozlewisko "Polder Sątopy". To odtworzone, już kilkanaście lat temu, jezioro Sajno, osuszone w XIX wieku. Jest to ostoja ptactwa wodnego i obserwacja ptaków miała być jednym z celów wycieczki.

W drodze do Sątop rowerzyści odwiedzili jeden z pomników przyrody gminy Bisztynek, czyli olbrzymi dąb szypułkowy rosnący w lesie Nadleśnictwa Bartoszyce. W trakcie wykonywania fotografii pamiątkowej okazało się, że zagnieździły się w nim szerszenie, ale mimo tego, zdjęcie udało się wykonać bez szkód spowodowanych ich żądłami.

Po dojechaniu do rozlewiska - jeziora Sajno okazało się, że wzdłuż jego brzegów jest utwardzona droga prowadząca w kierunku Pleśna. Rowerzyści postanowili właśnie nią dojechać do tej miejscowości. Droga kończy się jakieś 2 kilometry przed Pleśnem, ale mozna tam dojechać wierzchołkiem wału oddzielającego rzekę Sajnę od jeziora.

To trudne zadanie, bowiem na wale jest tylko wąska, wydeptana ścieżka, ale wszyscy uczestnicy wycieczki pokonali ten odcinek, choć to trasa raczej dla rowerzystów MTB.

Jadąc wałem można podziwiać przepiękne krajobrazy i tysiące ptaków wodnych żerujących na rozlewisku.

W wycieczce wzięło udział 10 rowerzystów. Trasa mierzyłaniecałe 28 kilometrów.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

W latach 90. na tzw. polderach pomiędzy Sątopami, a Pleśnem w gminie Bisztynek utworzono chroniony użytek ekologiczny „Polder- Sątopy-Samulewo” obecnie rezerwat przyrody. W konsekwencji zalania wcześniej osuszonych pól, miejsce to stało się siedliskiem rzadkich gatunków ptactwa wodno- błotnego.
Obszar rezerwatu ze względu na różnorodność gatunkową i liczebność ptaków jest jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych na terenie Warmii i Mazur.

Na rozlewisku w okolicy Sątop - Samulewa znajdują się miejsca żerowania i gniazdowania bielika i rybołowa. Są tu bataliony, płatkonogi, krwawodzioby, bekasy.

Fenomen tego zakątka objawia się podczas przelotów: 2,5 tys. żurawi, wielotysięczne stada ptaków, stadka czapli białej, tysiące ptaków brodzących oraz rzadko zalatujące, m.in. ohar znad Bałtyku i kaczka lodówka z Północnej Europy.

Regularnie odwiedzają polder orły bieliki, które dzielą żerowisko z lęgowymi błotniakami, a te zaś sąsiadują z grupą chruścieli, niedostrzegalnych w gęstym sitowiu.

Rozlewisko zajmuje powierzchnię 340 hektarów. W północno- wschodniej Polsce nie ma tak dużego skupiska ptaków , stąd obszar ten jest bardzo cenny pod względem ornitologicznym.
Źródło: Wrota Warmii i Mazur


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages