Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Spotkanie z Edwardem Cyfusem

2014-07-12 11:48:17 (ost. akt: 2014-07-12 13:43:08)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Edward Cyfus spotkał się ze swymi czytelnikami w kameralnej sali ośrodka kultury w Bisztynku. Spotkanie trwało ponad dwie godziny. Jego uczestnicy mogli posłuchać opowieści w zanikającej gwarze warmińskiej, historii Warmii oraz ciężkich losach rodowitych Warmiaków w XX wieku.

Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku zorganizował spotkanie ze znanym regionalistą, Warmiakiem, gawędziarzem i autorem książek o Warmii, jej zwyczajach i historii Edwardem Cyfusem. Spotkanie połączone było z promocją najnowszej książki Edwarda Cyfusa "Warmińska saga, a życie toczy się dalej...".

Określenie "najnowsza książka" nie do końca określa jej zawartość. Jest to bowiem połączona w jeden tom "trylogia warmińska" której poszczególne części wydawane były od 2003 roku.

Przybyli na spotkanie mogli nabyć najnowsze wydawnictwo z autografem autora a on sam opowiadał barwnie o historii Warmii, Zakonu Krzyżackiego, postaciach niektórych biskupów warmińskich oraz tragicznych i ciężkich doświadczeniach rodowitych Warmiaków w różnych okresach historycznych.

Zebrani w kameralnej sali uczestnicy spotkania mogli posłuchać opowieści mówionych gwarą warmińską. Pisarz opowiadał o tym jak doszło do zebrania dokumentacji i opowieści jego nieżyjącej już mamy oraz wydania pierwszego i kolejnych tomów trylogii "A życie toczy się dalej".

- Prawdziwym ojcem chrzestnym tej warmińskiej sagi był prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski, który zaproponował mi napisanie uczciwej książki o dziejach Warmii i Warmiaków w XX wieku. Zaskoczony zapytałem, dlaczego ja? Prezydent odparł krótko: jeśli nie pan to kto? - mówił Edward Cyfus.

- Dobre przyjęcie przez czytelników kolejnych części sagi "A życie toczy się dalej", która w nowym kształcie i nowej redakcji, dzisiaj państwo mogą otrzymać, zmotywowało mnie do zajęcia się szerzej Warmią i warmińskością. Mam to szczęście, że w miejscu pracy także mogę zajmować się ta tematyką. Na warmińskiej wsi znalazłem swoje miejsce na ziemi. Zostanę tu do końca - mówił Edward Cyfus.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Pamiętaj, że czeka na Ciebie nowe wydanie "Gońca Bartoszyckiego".


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages