Sobota, 7 grudnia 2019. Imieniny Agaty, Dalii, Sobiesława

Madonna z Bisztynka z XIV wieku

2014-06-26 10:31:06 (ost. akt: 2014-06-26 11:54:52)

Autor zdjęcia: Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Fotokopia: Andrzej Grabowski

Jeszcze przed II wojną światową w kościele w Bisztynku stała figura "Madonna z Dzieciątkiem". To drewniana rzeźba pochodząca z XIV wieku. Jedna z najstarszych w Polsce. Dzięki staraniom ks. proboszcza Janusza Rybczyńskiego miejsce jej obecnego pobytu zostało ustalone. Do kościoła w Bisztynku prawdopodobnie jednak nie wróci.

O tym, że jeszcze przed II wojną światową w kościele św. Macieja Apostoła w Bisztynku stała wyjątkowa, średniowieczna rzeźba "Madonna z Dzieciątkiem" wiadomo było jedynie z fotografii wykonywanych w latach 20-tych i 30-tych XX wieku na potrzeby ówczesnej ewidencji zabytków.

Nie było jednak wiadomo co z tą rzeźbą stało się po zawierusze wojennej. Rzeźbę "odnalazł" w zbiorach Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, proboszcz bisztyneckiej parafii.

- Zgodnie z informacjami jakie otrzymałem, rzeźba pochodzi z lat 1300 - 1370 - powiedział nam ks. proboszcz Janusz Rybczyński.

- Rzeźba ma wysokość 88 cm. Przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem Jezus trzymającym oburącz kulę. Rzeźba, przed 1950 rokiem, staraniem Diecezjalnego Konserwatora Zabytków biskupa Jana Obłąka została oddana do Państwowej Pracowni Konserwacji Zabytków w Warszawie, bo była wówczas w złym stanie. Zaatakowały ją szkodniki i pokryta była nieudolną XIX-wieczną polichromią która zniekształcała twarz Madonny. Dorobiono też do niej koronę i lewą dłoń - proboszcz cytował pismo otrzymane w sprawie rzeźby.

- Konserwacja rzeźby polegała m.in. na usunięciu grubej polichromii zmieniającej wyraz twarzy Madonny, usunięto koronę dorobioną w późniejszym czasi i lewą dłoń. Po powrocie z pracowni konserwatorskiej z Warszawy rzeźba, ze względu na jej delikatność, została zabezpieczona w zbiorach Muzeum Archidiecezji Warmińskiej - powiedział nam ksiądz Janusz Rybczyńcki.

- Ponieważ jest to jedna z najstarszych rzeźb na terenie Polski, jest niezwykle cennym zabytkiem. Aby mogła wrócić do kościoła św. Macieja Apostoła w Bisztynku musielibyśmy spełnić szereg kosztownych wymogów bezpieczeństwa. Kościół musiałby być wyposażony w instalację alarmową a sama figura musiałaby być umieszczona w obudowie z pancernego szkła. Obecnie nie stać parafii na takie wydatki.

Postaramy się, w najbliższym czasie wykonać więcej fotografii Madonny i przedstawimy je naszym Czytelnikom.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Najnowsze wydanie "Gońca" już gotowe.
Od piątku w kioskach!
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ktostaki #2815605 | 153.19.*.* 7 lis 2019 14:23

    Jak to odnalazł? Wiadomo było o jej powojennym istnieniu: już w latach 70-80. pisano o niej oficjalnie w literaturze naukowej, że znajduje się w zbiorach biskupich w Olsztynie...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages