Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Procesja przeszła ulicami Bisztynka (ZOBACZ FILM)

2014-06-19 13:53:57 (ost. akt: 2014-06-19 18:34:20)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Podobnie jak w całej Polsce, także w Bisztynku, ulicami miasteczka do czterech ołtarzy, przeszła procesja parafian i wiernych kościoła rzymskokatolickiego. Tradycyjnie skupiła tysiące osób.

Ten dzień tradycyjnie nazywamy Bożym Ciałem, a w rzeczywistości jest to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia kościół rzymskokatolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się także Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny.

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

Rzadko kiedy w Bisztynku można zobaczyć tylu ludzi na ulicach. Procesja Bożego Ciała skupia już tradycyjnie tysiące wiernych, nie tylko mieszkańcow parafii, ale tez gości, którzy na dni wolne od pracy przybywają do rodzin w Bisztynku. W tym roku przeszła nieco zmienioną trasą z uwagi na remont zabytkowej Bramy Lidzbarskiej. Procesję prowadzili: ks. proboszcz Janusz Rybczyński i ks. wikariusz Łukasz Sadko.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ojciec #1421360 | 83.28.*.* 19 cze 2014 17:06

    Serce rośnie i się raduje jak w tak podłych czasach gdzie w środkach masowego przekazu lansowane jest życie bez żadnych wartości, promowany jest pedalski styl życia dżender w Procesji biorą udział całe rodziny wraz z dziećmi. To od nas cały Świat powinien uczyć się życia i tego co w nim jest najważniejsze.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages