Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Dom Pomocy Społecznej ma 40 lat

2014-06-12 19:26:05 (ost. akt: 2014-06-12 20:31:32)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Dom Pomocy Społecznej w Bisztynku, przeznaczony dla kobiet niepełnosprawnych intelektualnie, obchodził dziś (12 czerwca) 40-lecie swego istnienia. Jubileusz obchodzono uroczyście. Uroczystość była jednoczesnym pożegnaniem dotychczasowej dyrektor DPS - siostry Anety Olechnowicz, która została przełożoną prowincji Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w Braniewie.

Z okazji 40-lecia DPS w Bisztynku przygotowano skromną uroczystość z udziałem zaproszonych gości.

Obchody jubileuszu rozpoczęła msza święta w kościele św. Macieja Apostoła w Bisztynku, której przewodniczył arcybiskup metropolita warmiński ks. Wojciech Ziemba.

W DPS goście mogli zobaczyć występy taneczno-teatralne w wykonaniu podopiecznych, z których niektóre są w nim od początku jego istnienia.

Ważnym momentem w historii placówki był rok 2010. Wcześniej istniało zagrożenie, że niektóre dziewczęta będą musiały trafić do innych placówek, bo dom nie spełniał nowych wymagań powierzchni przypadającej na jedną pensjonariuszkę.

Udało się temu zapobiec, bo dzięki wsparciu starostwa w Bartoszycach, które jest tzw. organem prowadzącym placówkę, udało się wybudować i oddać do użytku nowe skrzydło budynku.

Obecnie podopieczne mieszkają w dwuosobowych pokojach. Mają do dyspozycji kuchnię, gdzie prowadzone są warsztaty kulinarne, pokój doświadczania świata, salę gimnastyczną.

Jubileusz był okazją do złożenia podziękowań osobom wspierającym działalność domu oraz odchodzącej z funkcji dyrektora placówki siostrze Anecie Olechnowicz, która została wybrana przełożoną prowincji Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w Braniewie.

Wśród zaproszonych gości była emerytowana dyrektor domu Romualda Pietkiewicz, która od 1976 roku, przez 25 lat, pełniła tę funkcję.

- Gdy byłam dyrektorką dom wyglądał zupełnie inaczej, inne były warunki. Gdy dziś go oglądam trochę zazdroszczę siostrze Anecie, bo obecne warunki są nieporównywalnie lepsze od tych w których przyszło mi pracować - mówiła wzruszona, była dyrektor DPS.

Głos zabrali i podziękowania siostrze Bartłomiei (siostra Aneta Olechnowicz przyjęła imię zakonne Bartłomieja) złożyli: poseł na Sejm RP Miron Sycz, starosta Wojciech Prokocki i byli starostowie Janusz Dąbrowski i Jerzy Frątczak, burmistrz Bisztynka Jan Wójcik, przyjaciele i osoby wspierające placówkę, których jest bardzo dużo.

Budynek w którym dziś mieści się dom dziewcząt i kobiet niepełnosprawnych intelektualnie wybudowany został w 1913 roku. Był to wówczas szpital miejski, zwany często nowym szpitalem. Do 1925 roku był własnością miasta. 20 czerwca 1925 r. został sprzedany Zgromadzeniu Sióstr św. Katarzyny w Braniewie za kwotę 140 tys. ówczesnych marek niemieckich i od tego momentu siostry Katarzynki są wciąż w nim obecne.

Szpital przetrwał do 1950 roku. W 1951 roku został upaństwowiony i stał się specjalistyczną placówką chorób płucnych im. Seweryna Sterlinga. Szpital gruźliczy - jak go powszechnie nazywano - przetrwał do 1973 roku. W 1973 roku powstał tu Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. W miarę upływu lat i osiągania dojrzałości podopiecznych został przekwalifikowany na dom dla kobiet. W tej formie funkcjonuje do dziś. Może w nim przebywać do 80. podopiecznych.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Chcesz przeczytać wywiady z Anią Wyszkoni i Eweliną Lisowską, innymi gwiazdami tegorocznych Dni Bartoszyc? Kup więc piątkowe (13 czerwca) wydanie "Gońca"!Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zenek #1417602 | 79.187.*.* 14 cze 2014 00:21

  Zdjęcie 9 od końca, paskudna gęba nieszczerze uśmiechnięta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zniesmaczona! #1416491 | 88.220.*.* 12 cze 2014 22:45

  Pięknie wygląda na obrazkach,buzie od ucha do ucha i wszyscy wniebowzięci:( Tak powinno być,ale jak się zna zachowania niektórych osób,to zniechęcenie człowieka jest ogromne. Warto,aby Ci co piastują kierownicze stanowiska od czasu,do czasu uderzyli się w piersi i obejrzeli za siebie celem sprawdzenia jakich krzywd dokonali.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Nie oddaje dzieci #1416481 | 83.9.*.* 12 cze 2014 22:33

  Pan katecheta w swoim żywiole

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. nie lubie czerwonej mordy #1416473 | 83.9.*.* 12 cze 2014 22:25

  Pożegnalne przemówienie Jana w.?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages