środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Burmistrz Bisztynka prawomocnie skazany

2014-06-12 13:59:25 (ost. akt: 2014-06-12 15:52:06)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku ogłoszono dziś wyrok w sprawie dotyczącej burmistrza Bisztynka Jana W. Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok skazujący go na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na lat 5.

- Wyrok Sądu Okręgowego w sprawie Jana W. i jego syna został utrzymany w mocy - poinformował nas sędzia Janusz Sulima - rzecznik Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

- Sąd zmienił tylko, w niewielkim zakresie, opis czynu ale kary wymierzone przez sąd I instancji i kwalifikacja prawna czynu pozostały te same - dodał sędzia.

- Wyrok jest prawomocny. Służą od niego nadzwyczajne środki zaskarżenia, ale nie wstrzymuje to wykonania wyroku - informował nas rzecznik SA w Białymstoku.

O sprawie pisaliśmy wcześniej

Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie możesz przeczytać tu

Przypomnijmy, że burmistrz Jan W. i jego syn zostali skazani pod koniec lutego 2014 r. w ponownym procesie toczącym się przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Burmistrz usłyszał wyrok 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na lat 5 oraz grzywnę w wysokości 20 tys. złotych i obowiązek naprawienia szkody, czyli zwrot 300 tys. złotych wyłudzonych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Obowiązek naprawienia szkody ciąży solidarnie na nim oraz jego synu.

Co oznacza prawomocne skazanie osoby piastującej funkcję burmistrza? Przede wszystkim niemożność kandydowania na to i inne stanowiska i funkcje w samorządzie i administracji. Osoba prawomocnie skazana za przestępstwo umyślne, a z takim mamy tu do czynienia, nie może np. ubiegać się o mandat radnego.

Nieoficjalnie dowiedziliśmy się, że wyrok zostanie przesłany do Rady Miejskiej w Bisztynku niezwłocznie, lecz uczyni to Sąd Okręgowy w Olsztynie, po otrzymaniu wyroku SA w Białymstoku. Rada Miejska w Bisztynku, po otrzymaniu wyroku podczas sesji powinna podjąć uchwałę o odwołaniu Jana W. ze stanowiska. Radni mogą oczywiście nie podjąć takiej uchwały, wówczas zarządzenie odwołujące wyda wojewoda. Na decyzję wojewody służy jednak odwołanie do sądu administracyjnego.

Może się więc zdarzyć tak, że Jan W. na stanowiku pozostanie aż do końca kadencji. Wszystko zależy teraz od postawy radnych miejskich. W przypadku odwołania ze stanowiska przez Radę Miejską do końca kadencji gminą i miastem "rządził będzie" komisarz powołany przez wojewodę.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Chcesz przeczytać wywiady z Anią Wyszkoni i Eweliną Lisowską, innymi gwiazdami tegorocznych Dni Bartoszyc? Kup więc piątkowe (13 czerwca) wydanie "Gońca"!Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (50) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zbigniew #1433022 | 94.42.*.* 6 lip 2014 19:14

  Dobry burmistrz, analogicznie jak stwierdzenie "Mój mąż to dobry człowiek, bije mnie tylko od czasu do czasu"

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ryszard #1430351 | 83.6.*.* 2 lip 2014 18:08

  Na co czeka obecny burmistrz ? Powinien sam honorowo (o ile go ma) zrezygnować z pełnionej funkcji. A gdzie jest Rada Miasta? Mieszkańcy zasnęli, boją się? Jak ta nasza biedna Polska ma wyglądać jeżeli ludzie nie szanują zasad przyzwoitości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mec #1424420 | 83.25.*.* 24 cze 2014 16:26

  Jego już skazali...wiec uważaj by do twoich drzwi nie zapukała policja. To jest forum publiczne, a obrażanie innych jest karane Twoj nr IP jak i Twoje dane sa dostepne :) To tak dla niektórych osób na poprawienie humoru :) Art. 216. § 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. § 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary. § 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego. § 5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.... . :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. gnój śmierdzący nie burmistrz #1420924 | 69.175.*.* 18 cze 2014 23:20

  i głupi złodziej bezmózgowiec bo kradł i wpadł

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. tak, tak #1418350 | 176.97.*.* 15 cze 2014 10:33

  Słoneczniak dobrze pisze. Było źle w Bisztynku. Wójcik zaprowadził dyktaturę i nie liczył się z mieszkańcami. Co do OKiAL-u też ma rację.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (50)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages