Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Pożar w kościele św. Mikołaja w Grzędzie

2014-04-29 16:39:46 (ost. akt: 2015-08-06 10:19:57)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Mieszkanki Grzędy, które dziś około godz. 13 poszły posprzątać w kościele pw. św. Mikołaja w Grzędzie zobaczyły, że spłonęła tam część prezbiterium z drewnianym stołem ołtarzowym i częścią balustrady. Przyczynę pożaru ustali biegły z zakresu pożarnictwa.

W Grzędzie w gm. Bisztynek panuje nastrój żałobny. Dziś około godz. 13 do kościoła poszły dwie mieszkanki, aby zdemontować Grób Pański i posprzątać wewnątrz. Po wejściu do kruchty poczuły swąd spalenizny.

- Kościół był zamkniety na klucz. Po otwarciu drzwi poczułam swąd a potem, przez kratę zobaczyłam, że nie ma ołtarza. Były tam tylko zgliszcza, ale ognia nie było - mówiła roztrzesiona parafianka.

Na miejsce wezwano straż pożarną i policję.

- Strażacy nie używali wody, bo nie było takiej potrzeby. W miejscu powstania pożaru nie było już ognia. Sprawdziliśmy wieżę i strop. Nie było tam ognisk ognia - mówił st. kpt. Bogusław Krajewski z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Bartoszycach.

- Przypuszczam, że pożar, przy braku dostępu tlenu sam zgasł, bo kościół był zamknięty - mówił strażak.

- Co do przyczyny powstania pożaru nie chcę się wypowiadać, bo ustali ją dopiero policja z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa - dodał.

Wewnątrz kościoła czuć wyraźny swąd spalenizny. Przed głównym ołtarzem widać tylko zgliszcza. Proboszcz parafii ks. Wojciech Puszcz nie chce snuć przypuszczeń, co do przyczyn pożaru.

- Kościół był zamknięty od niedzieli, od około godz. 10:3O, czyli od zakończenia ostatniej, odprawionej w nim mszy świętej. Wiadomość o pożarze dostałem, gdy byłem w Elblągu. Nie chcę na razie wyceniać strat. Muszę dokładnie zobaczyć, co spłonęło. Na szczęście nie spłonęły zabytkowe obrazy - mówił proboszcz.

Policjanci zabezpieczyli ślady na miejscu. Kościół został oplombowany i zamknięty do czasu wykonania badań specjalistycznych.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją : Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. DRAKE/999Olsztyn #1390687 | 89.228.*.* 7 maj 2014 18:38

  stwierdzenie pana strażaka, zabrakło tlenu i ogień sam zgasł nie wiedziałem że kościółek jest zamykany hermetycznie, dobrze że nie było owieczek a jak już będą to niech pleban nie zamyka drzwi bo istnieje możliwość uduszenia i kto będzie dawał datki no dobre życie dla pana wielebnego.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mika #1385564 | 31.61.*.* 29 kwi 2014 22:22

  A pieprznełeś się kiedyś w łeb że takie głupoty piszesz??? Aż żal twoich wypowiedzi się czyta gdyż one są na poziomie dziecka w wieku przedszkolnym.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. cde #1385382 | 178.235.*.* 29 kwi 2014 17:52

   Może jakieś naczynie szklane, które skupiło wiązkę promieni słonecznych padających przez okno było powodem pożaru ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages