Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Wielki Czwartek w kościele w Bisztynku

2014-04-18 08:26:22 (ost. akt: 2014-04-18 08:35:37)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Rozpoczęło się Triduum Paschalne. W kościele w Bisztynku odprawiono Mszę Wieczerzy Pańskiej. To wspomnienie ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Mszę koncelebrowali ks. Janusz Rybczyński, ks. Łukasz Sadko i gość parafii ks. Jan Rosłan.

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła sie od złożenia życzeń kapłanom dla których Wielki czwartek jest świętem, dniem ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Życzenia złożyli przedstawiciele kół różańcowych, Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku, służby liturgicznej i Ruchu Światło-Życie, dzieci ze scholki oraz Wspólnota Krwi Chrystusa.

Tradycyjnie, w czasie śpiewania "Gloria" zabrzmiały wszystkie dzwonik i dzwony w kościele, po czym umilkły. Od tego momentu w kościołach nie gra się na organach i innych instrumentach i używa jedynie drewnianych kołatek.

W nawiązaniu do wydarzeń sprzed ponad 2 tysięcy lat, ks. p[roboszcz Janusz Rybczyński obmył nogi dwunastu mężczyznom.

Msza Wieczerzy Pańskiej kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy, urządzonej przy ołtarzu maryjnym kościoła w Bisztynku. Do godz. 22:00 wierni adorowali Najświętszy Sakrament w ciemnicy.

Nabożeństwo w tym roku miało niezwykłą oprawę. Młodzież z Ruchu Światło-Zycie, tworząca młodzieżową scholę, uśwetniła mszę śpiewem wykonanym na głosy a część pieśni wykonała w języku łacińskim.

Już po Mszy z ołtarza zdjęte zostały obrusy i świeczniki. Tabernakulum pozostało otwarte, a wieczna lampka zgasła...

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


JNie zapomnij o dzisiejszym wydaniu "Gońca Bartoszyckiego"!!


Podziel się informacją : Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages