środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Dzień Kobiet w klimacie PRL

2014-03-10 16:54:53 (ost. akt: 2014-03-13 13:10:38)
Kobiety Roku 2013 wybrane w plebiscycie stowarzyszenia Bisztynek Kulturowo.

Kobiety Roku 2013 wybrane w plebiscycie stowarzyszenia Bisztynek Kulturowo.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Stowarzyszenie Bisztynek Kulturowo wróciło w tym roku do plebiscytu "Kobieta Roku" oraz uroczystej gali podsumowującej ten lokalny plebiscyt. Tegoroczna gala odbyła się w klimacie... sklepu GS z okresu PRL.

Stowarzyszenie Centrum Kultury i Aktywności Społecznej Bisztynek Kulturowo wróciło w tym roku do realizacji pomysłu lokalnego plebiscytu "Kobieta Roku". Plebiscyt trwał od połowy lutego. Patronatem honorowym objął go starosta bartoszycki Wojciech Prokocki.

Każdy z mieszkańców mógł zgłosić swą kandydatkę do tego tytułu i uzasadnić swój wybór. Głosować można było przez wrzucenie kuponów do skrzynek ustawionych w różnych częściach miasteczka i gminy oraz przez Internet. Kapituła plebiscytu dokonała ostatecznego wyboru. Decydowała ilość głosów oddanych na kandydatkę.

Wyniki plebiscytu były utrzymane w tajemnicy do końca gali finałowej zorganizowanej w sali gimnastycznej Gimnazjum Publicznego w Bisztynku 9 marca.

Sala gimnastyczna stała się sklepem "geesu" z okresu PRL. Na półkach sklepowych pojawiło się wino marki "Wino", ocet, piwo z browaru w butelkach z charakterystycznym zamknięciem, papier toaletowy, artykuły przemysłowe z epoki. W rolę sklepowej wcieliła się Anna Drozdowska.

Publiczność mogła oglądać sprzęt eletrotechniczny z okresu PRL a w tym: telefony na korbkę i z tarczą, telewizor, radio, kultowy adapter Bambino z pocztówkami dźwiękowymi oraz singlami i "longplejami" Karela Gotta, TSA, Perfectu, Mech, Bandy i Wandy, Stana Borysa. Młodsze pokolenie nadziwić się nie mogło, że tak mocno trzeba naciskać klawisze mechanicznej maszyny do pisania.

Wśród gadżetów nie zabrakło kartek żywnościowych, monet i banknotów, statutów PZPR i ZSMP, legitymacji partyjnych i ZSMP oraz ZMW, zielonych dowodów osobistych oraz całego zestawu gazet od Gazety Olsztyńskiej, przez Świat Młodych, Razem, Misia i Świerszczyka, Chłopską Drogę do Posłańca Warmińskiego.

Na historycznym stoisku można było znaleźć naczynia i sztućce z napisem GS, kroniki Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Bisztynku, archiwalne zdjęcia z Bisztynka oraz gwiazd piosenki i filmu. Wystawę uzupełniały kolekcje książeczek z serii "Tygrys", egzemplarze "Małego Modelarza", arytmometr - czyli mechaniczny przyrząd do liczenia, aparaty fotograficzne Zenith i Fed.

Wieczór wypełniały występy miejscowych wokalistów wykonujących przeboje z epoki. Zatańczyły też dziewczęta - podopieczne Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku. Kierowniczka sklepu przeprowadziła konkurs wiedzy o PRL. Nagrodami były upominki ze sklepu, po które laureatki musiały ustawić się w obowiązkowej kolejce. Dało się tam usłyszeć słynne z peerelowskich kolejek stwierdzenie: "ta pani tu nie stała!".

Panie otrzymywały prezenty spod lady, mydło marki "Biały Jeleń", korale z papieru toaletowego lub kilogram cukru, czy butelkę oleju lub "Ludwika".

Każdy z gości mógł spróbować domowych wypieków, zobaczyć i nabyć wyroby miejscowych rękodzielniczek i artystek. Panie ze spółdzielni socjalnej w Sępopolu upiększały chętne oraz przygotowywały na miejscu przekąski wśród których szczególnym powodzeniem cieszył się tatar z łososia.

Wyniki plebiscytu "Kobieta Roku" ogłosił Marek Dominiak prowadzący cała galę. Równorzedne tytuły "Kobieta Roku 2013" otrzymały:

Agata Stankiewicz - świecka misjonarka, która latem 2013 roku wróciła z Zambii, gdzie spędziła rok, opiekując się dziećmi (w jej imieniu statuetkę i upominki odebrała jej mama Małgorzata).

Aneta Maleszewska - wolontariuszka zaangażowana w akcję pomocy choremu na białaczkę Kacprowi z Bisztynka,

Aniela Janik - animatorka z Sątop-Samulewa, latarniczka Polski Cyfrowej, czyli osoba ucząca korzystać ze świata cyfrowego osoby w wieku 50+,

Marzena Kozioł - wolontariuszka zajmująca się organizowaniem zajęć dla dzieci i młodzieży w Bisztynku i Lądku (nieobecna na gali),

Agnieszka Kobryń - sołtys sołectwa Bisztynek, kobieta instytucja, wolontariuszka zaangażowana w pomoc choremu na białaczkę Kacprowi, osoba, która nigdy nie odmawia osobistej pomocy nikomu.

Specjalne podziękowania odebrała też Monika Mierzwińska-Mucha na którą zagłosowało najwięcej osób, ale jest ona członkinią stowarzyszenia organizującego plebiscyt, więc nie mogła być wyróżniona z powodów regulaminowych.

Wszystkim nagrodzonym paniom dziękowała Kamila Zawadzka - prezes stowarzyszenia. Na koniec gali podzielono tort ufundowany przez sołtysa Lądka Jerzego Tatarczaka.

Więcej dowiecie się oglądając film i zdjęcia w galerii.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages