środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Szkolny konkurs pięknego czytania

2014-03-05 12:15:08 (ost. akt: 2014-03-05 12:37:45)
Uczestnicy konkursu pięknego czytania w gimnazjum w Bisztynku.

Uczestnicy konkursu pięknego czytania w gimnazjum w Bisztynku.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W gimnazjum w Bisztynku odbył się konkurs pięknego czytania. - To szkolny konkurs mający propagować czytanie książek. - Zaskoczona jestem większą niż przypuszczałam ilością uczestników - mówiła organizatorka konkursu, nauczycielka Agnieszka Gogalińska.

W konkursie pięknego, głośnego czytania, każdy z uczniów w nim startujących prezentował dwa utwory poetyckie i fragment prozy. Uczestnicy najczęściej wybierali wiersze Wisławy Szymborskiej, choć zdarzały się także Władysława Broniewskiego, czy Ludwika Jerzego Kerna lub Cypriana Kamila Norwida i Kamila Baczyńskiego. W prozie dominowały powieści dla nastolatek.

W zmaganiach konkursowych wzięło udział 21. gimnazjalistów. Jury w składzie: Halina Symanowicz, Bogumiła Ryś i... niżej podpisany oceniało zarówno poprawność samego czytania tekstu, jak i jego interpretację, dykcję oraz kontakt ze słuchaczami.

Ostatecznie za najlepszą interpretatorkę czytanych tekstów uznano Aleksandrę Siestrzykowską. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Fiedorowicz a trzecie - Igor Furgała. Przyznano także wyróżnienia.

Najczęstszym błędem czytających było zbyt ciche i zbyt szybkie czytanie, zła wymowa niektórych słów (np. "zapomniaaś", zamiast "zapomniałaś", "spotkaam" zamiast "spotkałam"), "zjadanie" końcówek słów.

- Aleksandra Sietrzykowska wygrała konkurs czytając głośno, z dbałością o dykcję, robiąc pauzy w miejscach znaków interpunkcyjnych, akcentowanie wykrzykników. Gdy czytała o prośbach i błaganiach to rzeczywiście prosiła i błagała,a gdy o płaczu, to w jej głosie ten płacz był słyszalny - mówili członkowie jury po wręczeniu nagród.

- Konkurs nie m kolejnych etapów. Nie były to eliminacje do wyższych poziomów konkursu, choć trochę szkoda, bo takie konkursy też powinny się odbywać. One w doskonały sposób promują czytelnictwo w ogóle i czytanie na głos - podsumowała konkurs Agnieszka Gogalińska.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages