środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Jubileusz Klubu Morsów "Przerębel" im. Krzysztofa Matysiaka w Bisztynku

2014-02-20 09:08:25 (ost. akt: 2014-02-20 09:57:05)
Historyczne już zdjęcie z pierwszej kąpieli bisztyneckich morsów 29 lutego 2004 r.

Historyczne już zdjęcie z pierwszej kąpieli bisztyneckich morsów 29 lutego 2004 r.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Morsy z Bisztynka 1 marca 2014 r. uroczyście obchodzić będą 10 lat istnienia i działania klubu.

Wszystko zaczęło się dokładnie10 lat temu od pomysłu ś.p. Krzysztofa Matysiaka. Krzysztof zaraził pomysłem stworzenia klubu morsów Marka Dominiaka oraz Grzegorza Kwakszysa – dziennikarza Gońca Bartoszyckiego i Wiesława Duszę – mieszkańca Gorlic, który wówczas przebywał w Bisztynku.

29 lutego 2004 roku ci czterej panowie, w obecności wielu mieszkańców Bisztynka weszli do przerębla. Do przerębla, który stał się też symbolem i nazwą klubu. Wtedy zgromadzona nad stawem publiczność nie wierzyła, że oni w ogóle wejdą do lodowatej wody. Mało tego – oni sami sobie nie wierzyli. Wydawało się to niewykonalne. A jednak weszli.

Ówczesne plany pierwszych morsów nie przewidywały jednak tego, że klub przetrwa dziesięciolecie. Nikt o tym nawet nie marzył.

„Ojcowie założyciele” klubu nie przewidzieli też zainteresowania lodowatymi kąpielami z jakim przyjdzie im się zmierzyć w kolejnych latach. Już podczas drugiej w historii kąpieli klubowej do wody weszło nie czterech lecz pięciu śmiałków. Ta liczba zwiększała się w każdym tygodniu. Do morsów przyłączyły się też panie. Pierwszą w historii foczką, bo tak nazywamy panie kąpiące się zimą, została Małgorzata Giełżecka-Szulc.

W ciągu tych 10 lat w prywatnym stawie, przygody z lodowatą kąpielą spróbowało ponad 200 osób, z których część kąpie się regularnie w naszym i innych okolicznych klubach. Klubach, które powstały dlatego, że ich założyciele wykąpali się najpierw w Bisztynku. Takie kluby – dzieci „Przerębla” - powstały w Bartoszycach, Lidzbarku Warmińskim, Reszlu, Jezioranach, Kętrzynie, i w śląskich Świętochłowicach.

Pomysłodawca i prezes klubu morsów „Przerębel” Krzysztof Matysiak odszedł od nas na zawsze 10 września 2006 roku. Klub przyjął jego imię a trzy lata temu upamiętnił jego nazwisko na symbolicznym pomniku morsa.

Morsy z Bisztynka od 2005 roku uczestniczą w Międzynarodowych Zlotach Morsów w Mielnie oraz innych zlotach morsów. Członkowie klubu kąpali się w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Malborku, Lidzbarku Warmińskim, Reszlu, Starych Jabłonkach, Olsztynie, Bartoszycach, Giżycku, Jezioranach, Galinach w jeziorze Dadaj i wielu innych miejscach. Od lat wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, przyłączają się do innych akcji społecznych i charytatywnych oraz promocyjnych.

- Uroczystość 10-lecia obchodzona będzie z udziałem morsów z zaprzyjaźnionych klubów. Wykąpie się z nami około 150 osób - mówi prezes "Przerębla" Marek Dominiak.

- Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miejskiego w Bisztynku i od sponsorów wszystkim kąpiącym się oraz publiczności zapewniamy gorący bigos, grochówkę, ognisko, pieczonego tucznika, napoje, pamiątkowe znaczki - wylicza Dominiak.

Serdecznie zapraszamy 1 marca 2014 r. o godz. 12:00.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Kolejne wydanie naszego tygodnika już jutro w kioskach i punktach sprzedaży.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages