Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Przez starą amunicję ewakuowano pół ulicy w Bisztynku

2013-11-29 21:45:09 (ost. akt: 2013-11-30 06:43:11)
Ta amiunicja i obawa znalezienia innych niebezpiecznych przedmiotów stały się przyczyną ewakuacji około 30 osób w Bisztynku.

Ta amiunicja i obawa znalezienia innych niebezpiecznych przedmiotów stały się przyczyną ewakuacji około 30 osób w Bisztynku.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Policja podjęła decyzję o ewakuacji mieszkańców czterech jednopiętrowych kamienic przy ul. Kajki w Bisztynku po tym, jak dziś około 18:00 na jednym ze strychów kobieta znalazła amunicję. Decyzję o ewakuacji podjęto, gdyż strych przedwojennej kamienicy mógł kryć więcej niebezpiecznych niespodzianek.

Pani Krystyna Zawadzka mieszkająca w jednej z kamienic przy ul. Kajki w Bisztynku postanowiła posprzątać swój, dawno nieużywany strych. W trakcie tych prac znalazła kawałek mocno zardzewiałego metalu. Początkowo oczyszczała nawet to znalezisko z rdzy i wówczas zauważyła naboje tkwiące w metalowej taśmie.

- Jak zobaczyłam te kulki to się przestraszyłam - mówiła Krystyna Zawadzka.

- Nie chciałam tego po prostu wyrzucić na śmietnik, bo uznałam, że to niebezpieczne więc zatelefonowałam na policję. Prawdę mówiąc myślałam, że po prostu to ode mnie wezmą i będzie po sprawie - opowiadała Krystyna Zawadzka podkreślając, że nie ma pojęcia skąd amunicja wzięła się na jej strychu.

Po ujawnieniu znaleziska policjanci z Bisztynka jednak nie zabrali po prostu amunicji tkwiącej w taśmie metalowej do karabinu maszynowego. Poprosili o przybycie policjanta specjalisty z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego.

Dyżurny komendy w Bartoszycach obawiając się, że na strychu przedwojennej kamienicy mogą znajdować się inne przedmioty i materiały wybuchowe polecił przeprowadzenie ewakuacji połączonych ze sobą, zwartych czterech kamienic.

Ewakuowano około 30. mieszkańców, którym - powiadomiona przez wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego zastępczyni burmistrza Bisztynka Krystyna Zawistowska - zapewniła pobyt w ciepłych, dwóch autobusach będących w dyspozycji gminy oraz pomieszczeniach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Ewakuowani z niecierplwościa czekali na przyjazd policyjnego pirotechnika, bo to od jego decyzji i ewentualnych kolejnych znalezisk niebezpiecznych przedmiotów zależało, czy wrócą zaraz do domów, czy spędzą noc u rodzin lub znajomych, albo w przygotowywanych szybko miejscach w szkole lub przedszkolu.

Pirotechnik wraz z policjantami z Bisztynka przeszukali dokładnie strych na którym Krystyna Zawadzka znalazła amunicję. Na szczęście niczego więcej nie znaleźli. Amunicja została zabezpieczona. Nie stanowiła żadnego zagrożenia. Pochodziła z okresu II wojny światowej. Mieszkańcy mogli wrócić do swych domów.

Cała akcja twała około 2,5 godziny i wbrew opinii wielu gapiów nie była bezsensowana. Nigdy przecież nie wiadomo co moga kryć dawno nie użytkowane strychy przedwojennych kamienic. Mogły to być znacznie bardziej niebezpieczne przedmioty. Akcja pokazała tez sprawność miejskich służb zarządzania kryzysowego. W bardzo szybkim czasie ewakuowanym zapewniono ciepłe miejsca do oczekiwania na rozwój i zakończenie akcji.

Andrzej Grabowski
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pazurq #1258086 | 178.235.*.* 30 lis 2013 15:43

  często sprząta ....

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. hehehe #1258024 | 213.73.*.* 30 lis 2013 14:14

   Ja pitole dobrze że nie znalazła granatu bo by ewakuowali całe miasta w myśl logiki a może gdzieś jest ukryty czołg?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. brr #1257960 | 178.36.*.* 30 lis 2013 12:01

   " Pochodziła z okresu II wojny światowej"-niezły ten policyjny pirotechnik, znawca jakich mało.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. art #1257868 | 178.235.*.* 30 lis 2013 09:33

    No właśnie - co mógł kryć - być może stare gazety , monety , mapy , stare zapiski - och ja mógłbym posprzątać taki strych ;).

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages