Sobota, 5 grudnia 2020. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Niezwykli goście w szkole w Sątopach

2013-11-28 10:22:59 (ost. akt: 2013-11-28 10:26:01)
O jurtach z antenami satelitarnymi opowiadał uczniom podróżnik z Sątop-Samulewa Ignacy Paszkowski

O jurtach z antenami satelitarnymi opowiadał uczniom podróżnik z Sątop-Samulewa Ignacy Paszkowski

Autor zdjęcia: Ignacy Paszkowski

Uczniowie szkoły w Sątopach wysłuchali fascynującej opowieści o podróży do Mongolii i poznali tajniki pracy psa policyjnego nie opuszczając murów swojej szkoły. A wszystko dzięki niezwykłym gościom, którzy ich odwiedzili. Mieszkający w Sątopach podróżnik Ignacy Paszkowski oraz sierż. szt. Wojciech Bałdyga wraz z psem Goranem z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach dostarczyli uczniom niesamowitych wrażeń.

Pan Ignacy Paszkowski, dobrze znany już uczniom, gdyż odwiedził ich w ubiegłym roku, tym razem opowiedział dzieciom o swojej wyprawie do Mongolii.

Opowieści towarzyszyła prezentacja zawierająca rozbudzające dziecięcą wyobraźnię i ciekawość zdjęcia mongolskich krajobrazów. Na własne oczy można było podziwiać miniaturową jurtę, naszyjniki z koralików w kształcie ludzkiej czaszki, banknoty oraz piękne barwne chusty przywiezione z wyprawy. Nie zabrakło oczywiście ciekawostek dotyczących dziwnych zwyczajów i tradycji tak odmiennych od naszych.

Na slajdach można było podziwiać niezwykle kontrastujące obrazy, m. in. jurty rozbite między blokami w centrum miasta oraz panele słoneczne i anteny satelitarne przy jurtach w dalekim stepie. Zaskakująca była również obecność polskich produktów w mongolskich sklepach.

Uczniowie dowiedzieli się m. in., że zima w Mongolii trwa aż 5 miesięcy, asfalt kończy się wraz z końcem miasta, wśród wierzeń wciąż praktykuje się szamanizm, czubki butów zadarte są dlatego, by nie ranić Matki Ziemi, a pożywieniem jest głównie mięso i nabiał. Z zapartym tchem słuchało się opowieści o sposobach podróżowania po tym kraju oraz o miejscach, w których nocują podróżnicy i o niezwykłej gościnności miejscowej ludności.

Po niezwykłej opowieści o wyprawie do Mongolii na uczniów czekała niespodzianka - otóż na podwórku czekał na nich policjant sierż. szt. Wojciech Bałdyga z pięknym 6-cio letnim owczarkiem niemieckim Goranem. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca psa w policji, jak wygląda jego szkolenie i jakie warunki musi spełnić pies by mógł stać się psem policyjnym.

Dzieci mogły zobaczyć, jak Goran reaguje na komendy i jak szybko potrafi znaleźć swoją zabawkę, która została schowana przez jedną z nauczycielek. Ważnym elementem spotkania była demonstracja, jak zachować się podczas ataku psa - przede wszystkim nie wolno uciekać, należy skulić się twarzą do ziemi zakrywając uszy i twarz, które są najbardziej wrażliwe, bądź też stanąć na baczność. Na koniec dzieci mogły pogłaskać Gorana, który cierpliwie znosił pieszczoty prawie setki dzieci.

Niestety wszystko co dobre, szybo się kończy i goście musieli wracać do swoich zajęć, pozostawiając niedosyt atrakcji. Możemy być jednak pewni, że jeszcze nas odwiedzą i zdradzą kolejne ciekawostki związane z ich pracą i pasjami.

Karina Szymańska

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages