Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Wieczornica z okazji Święta Niepodległości

2013-11-13 12:37:57 (ost. akt: 2013-11-13 12:48:45)
Tato i syn przy historycznej książce dotyczącej II Rzeczypospolitej. Syn pyta, tato odpowiada. Wystawa książek historycznych była jednym z elementów wieczornicy z okazji 11 listopada w Bisztynku.

Tato i syn przy historycznej książce dotyczącej II Rzeczypospolitej. Syn pyta, tato odpowiada. Wystawa książek historycznych była jednym z elementów wieczornicy z okazji 11 listopada w Bisztynku.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Mieszkańcy Bisztynka uczcili 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości specjalną wieczornicą. Odbyła się ona w sali Gimnazjum Publicznego w Bisztynku. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich pokoleń. To pierwsze miejskie obchody Święta Niepodległości w Bisztynku.

W Bisztynku nigdy wcześniej nie organizowano uroczystych obchodów Święta Niepodległości. Pomysł na zorganizowanie miejsko-gminnych obchodów pojawił się na początku tego roku, podczas obrad komisji ds. edukacji Rady Miejskiej w Bisztynku. Pomysł został zaakceptowany i stąd organizacja wieczornicy w dniu 11 listopada 2013 r.

Pomysł i jego realizacja okazały się chyba dobrymi, skoro na imprezę przybyło wielu mieszkańców nie tylko Bisztynka lecz także okolicznych wsi.

Zebranych witał burmistrz Jan Wójcik i poczty sztandarowe szkół, koła łowieckiego "Sójka" i OSP w Bisztynku.

W części artystycznej ogromne brawa zebrały dzieci z Przedszkola Samorządowego przygotowane do występu przez Helenę Krawiecką. Grały, tańczyły i śpiewały patriotyczne piosenki. Chłopcy odgrywali "ułanów pod okienkiem", dziewczynki wołane "wyjdź panienko!" przychodziły do "chłopców malowanych" i tańczyły. Ten występ nie mógł nie wzruszać.

Wzruszający był także montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez młodzież z gimnazjum, przygotowany pod kierunkiem instruktorek z ośrodka kultury w Bisztynku.

Zebrani mieli okazję wysłuchać nagranych, i w ten sposób uwiecznionych, wspomnień Kanstantego Maksymowicza i Tadeusza Kuczyńskiego - panów pamiętających czasy II wojny światowej i pierwsze miesiące i lata w polskim Bisztynku.

Zespół wokalny "Mozaika", choć bez dyrygentki, z mocą zaśpiewał popularne pieśni patriotyczne. Wiele osób z publiczności śpiewało je razem z zespołem, bo to znane pieśni, bliskie sercu chyba każdego Polaka.

Wszystkiemu towarzyszyły: wystawa zdjęć zniszczonego po II wojnie Bisztynka i pierwszych polskich mieszkańcow miasteczka oraz wystawa książek historycznych.

Andrzej Grabowski
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages