Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

"Gazetą Olsztyńską" w 1976 roku uszczelniono okna w Bisztynku

2013-10-12 10:11:48 (ost. akt: 2013-10-12 10:48:22)
"Gazeta Olsztyńska z 29-30 maja 1976 r. uszczelniała okna mieszkania w Bisztynku.

"Gazeta Olsztyńska z 29-30 maja 1976 r. uszczelniała okna mieszkania w Bisztynku.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

"Pojedynek potworów" to japoński film grany 29 maja 1976 r. w bartoszyckim kinie "Zryw". W bartoszyckim kinie "Orzeł" grano "Samotnego detektywa McQ". W maju '76 oddano do użytku nową stację uzdatniania wody w Górowie Iławeckim. W Wiatrowcu zmodernizowano składnicę drewna, a w Bartoszycach produkowano drewniane drabiny strażackie. To wszystko wynika z lektury dwóch "Gazet Olsztyńskich" uszczelniających okna jednego z mieszkań w Bisztynku.

Państwo Oleksikowie z Bisztynka postanowili wymienić okna w swym mieszkaniu przy ul. Bocznej. Podczas demontażu starych znaleźli swoisty wypełniacz między ramą a murem. Były to dwa egzemplarze "Gazety Olsztyńskiej", oba z 1976 roku. Tym sposobem dowiedzieli się Oleksikowie, że stare okna ich mieszkania miały po 37 lat. Ale nie tylko tego się dowiedzieli...

Egzemplarze gazety znalezione między ramami a murem to kompletne wydania "Gazety Olsztyńskiej" z 29-30 maja 1976 (sobota-niedziela) i z 14 lipca 1976 r. (środa). Oba dobrze zachowane. Zniszczeniu uległy głównie pierwsze strony. Stąd możliwa jest lektura tych archiwalnych wydań "Gazety Olsztyńskiej".

A co możemy w nich przeczytać? Pierwsze strony obu gazet poświęcone były - jak to w tamtych czasach - informacjom partyjno-polityczno-państwowym. Że obradowało Biuro Polityczne KC PZPR, że przywódcy USA i ZSRR podpisali układ o podziemnych eksplozjach nuklearnych w celach pokojowych, że przyjechał pierwszy pociąg z rudą żelaza z ZSRR dla budowanej jeszcze Huty Katowice.

Pierwsze strony zawierały jednak też wiadomości lokalne rozszerzone na kolejnych szpaltach. I tak, w egzemplarzu z 14 lipca 1976 r. znajdziemy całą stronę poświęconą Miłomłynowi, czyli teksty z cyklu "Prosto z gminy" opatrzone tytułem "Tam, gdzie coś się dzieje".

W wydaniu sobotnio-niedzielnym, gazecie opatrywanej podtytułem "Archipelag", które zawsze było politycznie lżejsze i poświęcone, w dużej mierze, lokalnym wydarzeniom, kulturze i historii, na pierwszej stronie znajdziemy artykuł Janusza Jasińskiego poświęcony pewnemu zapomnianemu nauczycielowi warmińskiemu. Nomen omen - zapomnianemu i dziś. To postać Mateusza Grunenberga, działacza polskiego, nauczyciela, bibliofila i zbieracza folkloru warmińskiego z Barczewka.

Strona 6. tego wydania poświęcona była w całości kulturze, a teksty są autorstwa takich tuzów olsztyńskiej kultury jak Stefan Połom, Jenusz Segiet, czy Tomasz Śrutkowski.

W kinie "Polonia" w Olsztynie grano wówczas "Winnetou i król nafty" oraz "Con amore". W kinie "Zryw" w Bartoszycach (to nie pomyłka) grano japoński "Pojedynek potworów" a w bartoszyckim kinie "Orzeł" - "Samotny detektyw McQ" - produkcji USA.

W sępopolskim "Kormoranie" grano francuski film "Cześć artysto" a w górowskim "Postępie" polskie "Obrazki z życia". Na ostatniej, ósmej stronie autor /BETA/ zamieścł felieton z cyklu "Pod górkę" dotyczący kodów pocztowych niedawn wprowadzonych. Okazało się, że niektóre instytucje te kody wpisują "z sufitu" a listy później błądzą zanim trafią do adresatów.

Wydanie z 14 lipca 1976 r. na siódmej stronie informuje o "Nareszcie dobrej wodzie" w Górowie Iławeckim, czyli o zakończeniu budowy nowej stacji uzdatniania wody pitnej w tym miasteczku. Jest tam też notatka o modernizacji składnicy drewna w Wiatrowcu Warmińskim i felieton interwencyjny autora podpisanego /leś/ a dotyczący produkcji drewnianych drabin strażackich na terenie dopiero co zlikwidowanych Zakładów Usług Meblarskich Przemysłu Terenowego w Bartoszycach.

W kinie "Zryw" w Bartoszycach 14 lipca 1976 r. grano film prod. NRD "Zuzanna i zaczarowany pierścień", a w kinie "Postęp" w Górowie Iławeckim - "Nocne widma - film angielski." W olsztyńskiej "Polonii" grano słynne "Szczęki".

W ogłoszeniach drobnych niejaki Rubinowicz z Rogóża oferował do sprzedaży snopowiązałkę ciągnikową a ktoś z osiedla Dąbrowskiego z Bartoszyc pilnie chciał sprzedać Syrenę 103 w stanie idealnym.

W programie telewizyjnym zaznaczano w nawiasach, które audycje nadawane są w kolorze a teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie zapraszał na "Znachora".

W egzemplarzach "Gazety Olsztyńskiej" znalezionych między ramą okna a murem domu przy ul. Bocznej w Bisztynku nie występuje nazwa tego miasteczka. Jednym zdaniem: nic się wówczas nie działo w Bisztynku :-)

Andrzej Grabowski
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. www.StareGazety.pl #1450908 | 62.87.*.* 31 lip 2014 14:52

  Poszukujemy tego typu stare gazety...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. yrek #1220100 | 89.228.*.* 16 paź 2013 13:09

  poziom dziennikarstwa był wtedy inny. Nie pisali redaktorzyny z wykształceniem gimnazjalnym, nie szukano na siłe sensacji gdzie jej nie ma, a tytuły były bardziej adekwatne do treści artykułu. Tytuł niejako streszczał zawartość artykułu...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. i #1218712 | 178.56.*.* 14 paź 2013 21:18

  czy ktoś je zbiera do archiwum?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pabieda #1218236 | 46.204.*.* 14 paź 2013 10:29

   no to jak oto widac, 40lat temu dzialo sie o wiele wiecej niz dzisiaj w regionie

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. bartoszyczanin #1218092 | 176.97.*.* 14 paź 2013 06:06

   Mam starszą bo z lat pięćdziesiątych

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages