Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Boże Ciało w Bisztynku

2013-05-30 14:42:03 (ost. akt: 2013-05-30 14:46:30)
W Bisztynku, tylko w uroczystość Bożego Ciała, można zobaczyć tysiące osób na ulicach miasteczka.

W Bisztynku, tylko w uroczystość Bożego Ciała, można zobaczyć tysiące osób na ulicach miasteczka.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Podobnie jak w całej Polsce, także w Bisztynku, ulicami miasteczka, do czterech ołtarzy, przeszła procesja parafian i wiernych Kościoła rzymsko-katolickiego. Skupiła tysiące osób. Takiej liczby osób na ulicach Bisztynka nie można zobaczyć w żaden inny dzień.

Ten dzień tradycyjnie nazywamy Bożym Ciałem, a w rzeczywistości jest to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się także Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny.

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

W Bisztynku w żaden inny dzień nie można zobaczyć tylu ludzi na ulicach. Procesja Bożego Ciała skupia już tradycyjnie tysiące wiernych, nie tylko mieszkańców parafii, ale tez gości mieszkańców i miasteczka, którzy na dni wolne od pracy przybywają do rodzin w Bisztynku.

Andrzej Grabowski
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages