Niedziela, 19 stycznia 2020. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Wyrzucili "podpisane" śmieci

2013-05-09 07:16:37 (ost. akt: 2013-05-09 11:39:54)
W nielegalnie wyrzuconych odpadach znaleźliśmy m.in. kartę bankomatową z danymi osoby, która śmieci wyrzuciła.

W nielegalnie wyrzuconych odpadach znaleźliśmy m.in. kartę bankomatową z danymi osoby, która śmieci wyrzuciła.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Dane personalne osób i adresy osób, które pozbyły się nielegalnie śmieci i odpadów znaleźliśmy wczoraj, w dwóch różnych miejscach Bisztynka. Wśród śmieci była nawet stara karta bankomatowa.

O istnieniu nielegalnych i stale powiększających się wysypisk śmieci w Bisztynku informowali nas mieszkańcy. Jedno powstało tuż za terenem bisztyneckich szkół, na nieużytkach będących własnością gminy. O powiększającej się tam stale ilości śmieci informowała nas wieloletnia nauczycielka podstawówki.

- Jak mam uczyć dzieci ekologicznych zachowań, promować segregację odpadów, czy sprzątać z nimi świat, gdy z okien szkoły widzą hałdy plastiku, eternitu, opon - pytała wówczas retorycznie.

- Niech pan zobaczy, co się dzieje przy ul. Owczej! W miejscu, gdzie gmina składuje tymczasowo gruz i ziemię urządzono sobie wysypisko wszystkich odpadów - alarmował z kolei mieszkaniec dawnego przedmieścia.

Oba te miejsca odwiedziliśmy wczoraj z aparatem fotograficznym i... determinacją. Determinacją detektywistyczną. Postanowiliśmy odnaleźć coś, co pomoże zidentyfikować sprawców procederu wyrzucania własnych śmieci. Nie było to trudne.

Przy ul. Szkolnej natrafiliśmy na zbiór starych zeszytów szkolnych. Zeszyty są zwykle podpisane. Tak też było w tym przypadku.

Wszystkie podpisane były jednym nazwiskiem oraz imionami rodzeństwa. Jeden z nich, imię i nazwisko oraz adres a nawet stary kod pocztowy Bisztynka (11-330), miał powtórzony w kilkunastu miejscach. Gdy przewracaliśmy kartki podręczników i czasopism, wśród których znalazła się nawet radziecka "Murziłka" (Czasopismo znane uczniom lat 70-tych i 80-tych.) odnaleźliśmy starą kartę bankomatową, zawierającą - a jakże - dane personalne jej właściciela. Tego samego, który podpisał np. zeszyt do chemii z klasy VII.

Przy ul. Owczej naszą uwagę zwrócił - w stercie butelek, ubrań, plastikowych opakowań, fragmentów mebli i gruzu - zagięty do wymiarów typowej koperty plik papierów z nadrukiem komputerowym. Po rozwinięciu okazało się, że to postanowienie o zatrzymaniu przemyconych papierosów wydane przez funkcjonariusza służby celnej. Fajki zatrzymano mieszkańcowi Bisztynka wymienionemu w postanowienie z imienia nazwiska i adresu. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że ów mieszkaniec w 2011 roku miał - nielegalnie - 49 paczek papierosów mentolowych, 12 paczek "koziołków" i 5 paczek tzw. slimów.

Oba wysypiska sfotografowaliśmy nie tylko dla celów dziennikarskiego"śledztwa". Także dla celów postępowań, które już prowadzi policja w Bisztynku. Niezbędne będzie też powiadomienie innych organów, bo na obu nielegalnych wysypiskach natrafiliśmy na odpady z kategorii "niebezpieczne". Są tam bowiem całe tafle eternitu zawierającego azbest, zdarta z dachów papa, opony samochodowe, oleje w pojemnikach itd.

Środowisko naturalne odwdzięczyło się przeszukującemu wysypiska redaktorowi, bo w trakcie "badania miejsca zdarzenia" znaleźliśmy stary, poniemiecki wieszak na ubrania, istniejącej do dziś firmy, założonej w 1841 roku, ale to temat na inny materiał.

Andrzej Grabowski
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl


Dodano 9 maja 2013 r. godz. 11:30
Z nielegalnego wysypiska przy ul. Szkolnej duża część śmieci zniknęła. Usunął je mieszkaniec, który pozostawił tam m.in. swoją starą kartę bankomatową. Najadł się wstydu, co niemiara, bo to ponowne sprzątanie widziało wiele osób, mających działki w pobliżu. Myślę, że to wystarczająca kara, nie licząc tej, wymierzonej mu przez jego żonę, którą wczoraj powiadamialiśmy o "znaleziskach".
and

Na zdjęciach poniżej stan wysypiska wczoraj i dziś.

Fragment nielegalnego wysypiska śmieci przy ul. Szkolnej w Bisztynku. Wczoraj (8 maja) i dziś (9 maja).
Fot. Andrzej Grabowski
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jarco #1081727 | 88.220.*.* 12 maj 2013 06:45

  też mi news! ...a w "stanach" murzynów biją.., może już i nie... i co..?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. A. Grabowski #1078980 | 83.11.*.* 9 maj 2013 13:09

  Papierosy marki Jin Ling, z kozłem na opakowaniu, bardzo popularne w powiatach przygranicznych z obwodem kaliningradzkim.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Niezorientowany #1078971 | 194.181.*.* 9 maj 2013 13:04

  Co to są "koziołki"?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. burak #1078699 | 88.156.*.* 9 maj 2013 08:34

  Oczekuję podania wyników śledztwa, to zn chcę wiedzieć ile taki delikwent dostał !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages