Piątek, 28 lutego 2020. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

628 urodziny Bisztynka

2013-04-29 17:26:02 (ost. akt: 2013-04-29 17:36:27)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Bisztynek uzyskał prawa miejskie 30 kwietnia 1385 r. Impreza urodzinowa zorganizowana została na wniosek samych mieszkańców miasteczka pragnących świętować kolejne rocznice powstania miasta.

Urodziny Bisztynka maja być obchodzone corocznie w okolicach 30 kwietnia. W latach "okrągłych" rocznic planuje się organizowanie środowiskowych imprez w uroczystej i szerokiej formule. Pozostałe rocznice obchodzone będą skromniej - tak jak w roku bieżącym.

Wniosek o przypominanie mieszkańcom tej najważniejszej daty w każdym roku, poprzez organizowanie imprez "urodzinowych", został złożony i zaakceptowany w czasie spotkania z radnymi komisji edukacji, zdrowia, spraw społecznych i porządku publicznego Rady Miejskiej w Bisztynku.

O tym wniosku mówił burmistrz Jan Wójcik, który otwierał uroczystości i witał zebranych mieszkańców i gości.

W organizację urodzin poza Ośrodkiem Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku włączyło się kilka innych instytucji i wiele osób. Swe umiejętności wokalne zaprezentował duet śpiewaczy działający przy OKiAL, czyli Oliwia Kuczyńska i Emilia Szumska. Widowisko słowno-muzyczne przedstawili gimnazjaliści z Bisztynka pod kierunkiem Agnieszki Gogalińskiej. Gimnazjaliści skupili się na niewątpliwie historycznym wydarzeniu, czyli gradobiciu z 4 lipca 2012 roku. Prezentowali fragmenty wspomnień mieszkańców z tego kataklizmu oraz zaśpiewali piosenkę o Bisztynku i gradobiciu, z tekstem Agnieszki Gogalińskiej, przygotowanym specjalnie na tę okazję.

Prezentację dotyczącą historii Bisztynka, złożoną z archiwalnych zdjęć, omawiał niżej podpisany. Historyczne zdjęcia Bisztynka tworzyły też wystawę otaczającą publiczność.

Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Janusza Rybczyńskiego widzowie mogli obejrzeć obrazy z XVII i XVIII wieku przedstawiające panoramę Bisztynka oraz portrety ks. Kazimierza Kunigka - proboszcza fundatora rozbudowy kościoła w Bisztynku do dzisiejszych rozmiarów i dzisiejszego wyglądu, i ks. biskupca Ignacego Krasickiego, który kościół po rozbudowie konsekrował. Była to jedna z niewielu okazji, aby te zabytkowe obrazy zobaczyć "na żywo".

Koncert dał zespół wokalny dorosłych "Mozaika". Po raz pierwszy zespół zaśpiewał przy akompaniamencie akordeonu, na którym zagrała Maria Zakrzewska-Siwik. Wszystko dlatego, że na urodziny miasta specjalny tekst "Ballady zupełnie niedoskonałej" napisała członkini "Mozaiki" Władysława Bryl.

Zebrani na sali gimnazjum poddani zostali też egzaminowi z historii miasta. Okazało się, że tylko na jego pytanie specjalnego quizu nikt nie był w stanie odpowiedzieć, ale - prawdopodobnie - pytanie było zbyt zagmantwane z winy jego autora, czyli podpisanego niżej. Kolejny quiz historyczny będzie znacznie trudniejszy - co już obiecujemy.

Ostatnim elementem uroczystości był piętrowy tort urodzinowy, który - co prawda - nie zawierał 628 świeczek a 3 odpalone przez przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Filipczyka race urodzinowe, ale był wyjątkowo okazały i smaczny, bo przygotowany przez miejscową cukiernię. Krojeniem tortu zajęła się zastępczyni burmistrza Krystyna Zawistowska. Mieszkańcy zaśpiewali "1000 lat" Bisztynkowi (choć początkowo zabrzmiało "100 lat", ale tę oczywistą pomyłkę natychmiast sprostowano).

Organizatorzy spodziewali się większej ilości publiczności. Mimo tego, że na urodziny przybyło nieco ponad 100 osób imprezę można uznać za udaną i wartą kontynuowania. Warto zauważyć, że została zorganizowana wyłącznie przez osoby i podmioty z Bisztynka i gminy Bisztynek.

Ci którzy przybyli, aby uczestniczyć w urodzinach, należą na pewno do tych, którzy kochają swoje miasto. "Kochajcie miasto, piszcie mu wiersze, nikt tego nie zrobi za nas" - napisała Władysława Bryl w swej "Balladzie" zaśpiewanej przez "Mozaikę". Autorka ma rację. Nikt nie może pokochać Bisztynka bardziej niż sami jego mieszkańcy. Tego uczucia czasem, co niektórym brakuje...

Andrzej Grabowski
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages