Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Internet jest też dla seniorów.

2013-03-07 08:22:10 (ost. akt: 2014-06-05 08:51:49)
Seniorzy z Bisztynka mają możliwość nauczenia się jak korzystać z komputerów i Internetu.

Seniorzy z Bisztynka mają możliwość nauczenia się jak korzystać z komputerów i Internetu.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Seniorzy z Bisztynka mają szansę nauczyć się jak korzystać z komputerów i Internetu. Odbyły się właśnie pierwsze zajęcia, dotyczące cyfrowego świata, dla osób z pokolenia 50+. Prowadził je wolontariusz - latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans.

Strach to główna przyczyna tego, że 10 z 13 milionów Polaków w wieku ponad 50 lat nie korzysta z komputerów i Internetu oraz nowoczesnych technologii cyfrowych. To obawa przed kompromitacją i brak wiary we własne umiejętności. Osoby nie korzystające z Internetu tłumacząc swe "wykluczenie cyfrowe" używają często argumentów będących stereotypami.

- Za stary jestem żeby się uczyć czegoś nowego. - W tym Internecie tylko kradną i oszukują. - Po co mi to? Do tej pory żyłem bez Internetu i jakoś sobie radzę. - To złodziej czasu! Nie chcę całych dni spędzać przed monitorem. - Jak mi czegoś potrzeba to mi wnuczek pokaże. To dość typowy zestaw tłumaczeń i usprawiedliwień wypowiadanych wówczas, gdy zapytamy dlaczego Pan/Pani nie korzysta z Internetu. Czasem usłyszymy też argumenty ekonomiczne, o tym, że nie stać kogoś na Internet i komputer.

Wszystkie te stereotypy rozwiał w Bisztynku latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans, czyli ogólnopolskiej inicjatywy zmierzającej do przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu osób z pokolenia pięćdziesięciolatków i starszych. Latarnikami nazwano wolontariuszy, którzy zgodzili się przeprowadzić we własnych środowiskach zajęcia dla osób starszych, mające skłonić ich do zainteresowania się nowoczesnymi technologiami i ich codziennym wykorzystaniem.

Na pierwsze zajęcia w pracowni komputerowej Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Bisztynku przybyło siedmioro "starszaków", którzy opanowali własny, opisywany wyżej strach. Wśród nich było troje dla których był to pierwszy samodzielny kontakt z myszą, klawiaturą i monitorem. Pozostali korzystają z Internetu, ale nie wykorzystują wielu jego możliwości. Ktoś nie potrafi wysyłać załączników pocztą elektroniczną. Ktoś inny nie potrafi wykorzystywać wszystkich możliwości wyszukiwarek. Dla jeszcze innych uczestników pojęcie "logowanie" to zupełna abstrakcja, a zapamiętanie kiedy używać lewego przycisku myszy, kiedy prawego, kiedy kliknąć dwa razy a kiedy raz i po co jest to kółko, stanowi nierozwiązywalny problem.

Już podczas pierwszych zajęć ich uczestnicy poradzili sobie z problemem zbyt dużej ilości przycisków myszy i nauczyli się wyszukiwać interesujące ich informacje. W ten sposób jedna z pań wyszukała oferty pracy i wzory CV, inna - sposoby dekorowania jaj wielkanocnych a blogerka z Bisztynka zyskała dwoje nowych czytelników, czyli swoich babcię i dziadka, którzy do tej pory nie mieli pojęcia o blogerskich zainteresowaniach swej wnuczki.

Zajęcia będą kontynuowane. Odbywać się będą w każda środę, w pracowni komputerowej miejscowego gimnazjum, w godz. 15:00 - 17:00. Zajęcia te nie kończą się też żadnym egzaminem czy sprawdzianem. Są całkowicie bezpłatne dla wszystkich chętnych. O inicjatywie Polski Cyfrowej Równych Szans mówi, emitowany w każdą sobotę o godz. 10:30 na antenie TVP 1, program pt. Latarnicy.pl, którego tytuł jest jednocześnie adresem strony internetowej poświęconej projektowi realizowanemu przez ponad 2600 latarników.

Andrzej Grabowski
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages